Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Art. 1a

1

[Definicje ustawowe] Chociaż słowniczek ustawowy został zlokalizowany w przepisach ogólnych ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w zasadzie wszystkie zawarte w nim regulacje dotyczą podatku od nieruchomości, co potwierdza, jak ważne miejsce w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zajmuje właśnie ten podatek. W komentowanym przepisie zawarte są kluczowe dla podatku od nieruchomości definicje pojęć, takich jak "budynek" czy "budowla", jak również pojęcia związania danego budynku, budowli lub gruntu z prowadzeniem działalności gospodarczej, definicja powierzchni użytkowej czy zasady dotyczące ustalania poszczególnych użytków gruntowych.

Warto wskazać, że zawarte w art. 1a u.p.o.l. definicje stanowią fundament regulacji dotyczących podatku od nieruchomości. Dotyczy to przede wszystkim definicji legalnych budynku i budowli, wokół których skupia się większość sporów podatkowych dotyczących podatku od nieruchomości.

2

[Definicja budynku] Budynki są jednym z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.) i właśnie temu podatkowi służy ich zdefiniowanie w ustawie.

Pozornie prosta definicja sprawia sporo problemów praktycznych. Paradoksalnie, główną przyczyną tych problemów nie jest jednak definicja budynku, lecz definicja budowli, która również dotyczy podatku od nieruchomości (budowle także podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości).

W tym miejscu warto zasygnalizować jedynie, że budowlą jest każdy obiekt budowlany, który nie jest budynkiem. Zasadniczo spory wokół definicji budynku biorą się z tego, że opodatkowanie podatkiem od nieruchomości danego obiektu jako budynku lub budowli niesie za sobą odmienne konsekwencje podatkowe - inna jest podstawa opodatkowania budynku (powierzchnia użytkowa), a inna budowli (jej wartość - początkowa lub rynkowa). Siłą rzeczy przekłada się to na wysokość podatku, która nierzadko znacząco różni się w zależności od tego, czy dany obiekt zakwalifikujemy jako budynek, czy jako budowlę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00