Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2020 - Art. 18d

I. Uwagi wstępne

1

[Ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) a ulga na nabycie nowych technologii] Ulga na działalność badawczo-rozwojową (dalej także działalność B+R) została wprowadzona 1 stycznia 2016 r. i niejako zastąpiła tzw. ulgę na nabycie nowej technologii (regulowaną w uchylonym art. 18b).

Ulga na prace badawczo-rozwojowe bardziej odpowiada małym i średnim podatnikom niż poprzednia, z której korzystały głównie największe podmioty. Ulga B+R w pierwotnym kształcie została wprowadzona do ustawy o CIT mocą art. 1 i art. 2 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. z 2015 r. poz. 1767). Istotne zmiany w stosowaniu ulgi wprowadzono od 1 stycznia 2018 r. ustawą z 9 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2017 r. poz. 2201).

Zobacz też komentarz do art. 18b.

II. Odliczenie od podstawy opodatkowania [art. 18d ust. 1]

2

[Charakter ulgi] Ulga na działalność B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów podatkowych, które zostały poniesione przez podatnika CIT na działalność badawczo-rozwojową. Wydatki te określane są w ustawie o CIT jako koszty kwalifikowane. Tym samym podatnik CIT, który skorzysta z tej ulgi, wydatki poniesione na działalność B+R:

● ujmuje w kosztach uzyskania przychodów,

● odlicza od podstawy opodatkowania.

Oznacza to, że wydatki na działalność B+R dwukrotnie zmniejszają obciążenie podatkiem CIT. Wynika to z tego, że ten sam wydatek poniesiony na działalność badawczo-rozwojową zwiększa koszty podatkowe oraz dodatkowo zmniejsza podstawę opodatkowania. Odliczenie od podstawy opodatkowania wartości kosztów kwalifikowanych może nastąpić po pomniejszeniu dochodu o:

a) straty z lat poprzednich,

b) darowizny do wysokości limitu określonego w art. 18 ust. 1 i 1a.

3

Komentowany przepis formułuje zastrzeżenie, że kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. W praktyce oznacza to, że kwota odliczenia nie może pomniejszać dochodów z zysków kapitałowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00