Komentarz do VAT 2020 - Art. 108a
I. Uwagi wstępne
1
[Zakres przedmiotowy] Komentowany artykuł został dodany 1 lipca 2018 r. Zawiera on przepisy określające tzw. mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Jego istotą jest rozdzielenie płatności za nabyty towar lub usługę w taki sposób, że część zapłaty odpowiadająca:
● wartości sprzedaży netto - jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy,
● kwocie VAT - jest płacona na specjalne konto dostawcy (tzw. rachunek VAT), którego środkami dostawca może dysponować w bardzo ograniczony sposób (więcej na temat rachunku VAT - zob. komentarz do art. 2 ustawy o VAT).
Dzięki temu dostawca - zważywszy, że nie otrzymuje całej kwoty brutto od nabywcy na swój "zwykły" rachunek bankowy - nie będzie mógł w przypadku przeprowadzenia transakcji gospodarczej, mającej na celu wyłudzenie VAT, szybko zniknąć, zatrzymując dla siebie należny podatek.
II. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności [art. 108a ust. 1 i 2-6]
2
[Prawo i obowiązek stosowania] Do 31 października 2019 r. korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności było zawsze dobrowolne, tzn. było uprawnieniem podatników, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą VAT (zob. art. 108a ust. 1 ustawy o VAT). W istniejącym wówczas stanie prawnym podatnicy otrzymujący fakturę z wykazaną kwotą VAT zawsze mieli wybór, czy opłacić ją z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, czy w inny sposób.
Z dniem 1 listopada 2019 r. częściowo się to zmieniło, gdyż dodane zostały przepisy określające obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności. Od tego dnia stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest niekiedy obowiązkiem podatników otrzymujących fakturę z wykazaną kwotą VAT. Więcej na ten temat - zob. komentarz do dodanych art. 108a ust. 1a-1e, 7 i 8 ustawy o VAT.
3
Uprawnienie do skorzystania z mechanizmu podzielonej płatności przysługuje wyłącznie podatnikom VAT (nabywającym towary i usługi). Podmioty niebędące podatnikami (w szczególności osoby prywatne) z mechanizmu podzielonej płatności korzystać nie mogą. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej z 15 grudnia 2017 r.: