Komentarz do VAT 2020 - Art. 86a
I. Uwagi wstępne
1
[Zakres stosowania ograniczenia] Komentowany artykuł określa szczególny sposób ustalania kwot podatku naliczonego w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W zakresie, w jakim sposób ten ma zastosowanie, kwota podatku naliczonego ograniczona jest do 50%. Ograniczenie to dotyczy wszystkich kwot stanowiących kwoty podatku naliczonego, a więc:
● kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika,
● kwot podatku należnego z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług, dla których podatnikiem jest nabywca,
● kwot podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,
● kwot z tytułu importu towarów.
2
[Charakter ograniczenia] Należy podkreślić, że brzmienie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT ogranicza kwotę podatku naliczonego a nie prawo do odliczenia. Odpowiednie zastosowanie ma na podstawie obecnych przepisów wyrok NSA z 12 stycznia 2011 r. (sygn. I FSK 148/10), w którym czytamy, że:
NSA
(...) przepis art. 86 ust. 3 u.p.t.u. [obecnie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT - przyp. aut.] formułuje zatem specyficzną zasadę ograniczenia możliwości odliczenia podatku przy nabyciu wyżej wymienionych samochodów osobowych. Ogranicza mianowicie nie tyle prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu samochodów, lecz samo pojęcie podatku naliczonego przy nabyciu tych pojazdów: do 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł. Zatem nie cała kwota podatku należnego umieszczona na fakturze zakupu takiego samochodu jest u podatnika podatkiem naliczonym, lecz jedynie 60%, lecz nie więcej nie 6000 zł. Pozostała część tej kwoty nie ma zatem przymiotu podatku naliczonego w rozumieniu art. 86 ust. 2 u.p.t.u.
W rezultacie prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego obliczonych zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT może: