Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Art. 9

1

[Podatnicy] Podatników podatku od środków transportowych można podzielić na trzy grupy:

1) właścicieli środków transportowych - podatnikami w tym wypadku będą osoby fizyczne lub osoby prawne;

2) podmioty, na które środek transportowy jest zarejestrowany - podatnikami będą w tym wypadku jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;

3) posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu.

Jeśli chodzi o pierwszą grupę, to wymaga przypomnienia, że podatnikiem nie będzie podmiot, który jest w posiadaniu zależnym lub samoistnym. W tym ostatnim wypadku trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego posiadacz samoistny staje się właścicielem rzeczy ruchomej, jeżeli posiada ją nieprzerwanie od trzech lat. Użyczenie środka transportu innemu podmiotowi nie przeniesie obowiązku podatkowego - obowiązku podatkowego nie można przenieść również umową cywilnoprawną. Każdorazowo zatem podatnikiem podatku od środków transportowych będzie właściciel środka transportowego. Dotyczy to także środków transportowych będących przedmiotem leasingu - podatnikiem podatku od środków transportowych będzie leasingodawca jako właściciel środka transportowego.

Podkreślenia wymaga, że w przypadku osób fizycznych i prawnych to tytuł własności decyduje o tym, kto jest podatnikiem podatku od środków transportowych, a nie to, kto jest wpisany do dowodu rejestracyjnego. Ma to istotne znaczenie - może się bowiem zdarzyć, że od chwili zbycia środka transportowego do czasu przerejestrowania pojazdu na nowego właściciela upłynie długi czas. Fakt ten jednak nie wpływa na przedłużenie obowiązku podatkowego w stosunku do dotychczasowego właściciela do czasu wyrejestrowania pojazdu. Ustawodawca, by rozwiać wszelkie wątpliwości, uregulował tę kwestię w art. 9 ust. 3 u.p.o.l., wskazując, że w przypadku zmiany właściciela środka transportowego obowiązek podatkowy ciąży na dotychczasowym właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00