Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2020 - Art. 17

I. Wprowadzenie

1

[Kapitały pieniężne] Kapitały pieniężne to grupa przychodów, w których uzyskiwany dochód wynika z posiadania odpowiednich zasobów finansowych inwestowanych w różnego rodzaju przedsięwzięcia finansowe takie jak pożyczki, papiery wartościowe, udziały, pochodne instrumenty finansowe.

II. Odsetki od pożyczki [art. 17 ust. 1 pkt 1]

2

[Umowa pożyczki] Poprzez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę sama ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Instytucja pożyczki została uregulowana w art. od 720 do 724 Kodeksu cywilnego. W odróżnieniu od kredytów pożyczka jest produktem finansowym, który może być oferowany nie tylko przez banki, ale również inne podmioty, a nawet osoby fizyczne. Co najważniejsze, środki pieniężne otrzymane w ramach pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel. Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie, jednak gdy jej wartość przekracza 1000 zł, powinna być zawarta na piśmie.

3

[Opodatkowanie pożyczki udzielonej przez osobę fizyczną] Jeżeli pożyczki udziela osoba prywatna, wówczas od odsetek z pożyczki płaci się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek płaci się od przychodu, bez pomniejszenia o koszty uzyskania np. zapłaconego od umowy pożyczki podatku od czynności cywilnoprawnych. Przychodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

4

Jeżeli pożyczka została udzielona przedsiębiorcy w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, to na przedsiębiorcy tym spoczywa obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku od kwoty wypłacanych odsetek. Pożyczkodawca otrzymuje kwotę odsetek już po opodatkowaniu. Przedsiębiorca ten jako płatnik ma obowiązek przekazania kwoty pobranego podatku do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnik ma obowiązek przesłać do urzędu skarbowego roczną deklarację PIT-8AR, w której rozliczy pobrany zryczałtowany podatek. Podatnik, czyli pożyczkodawca, nie otrzymuje żadnej informacji w tym zakresie. Przychodów, od których pobrano zryczałtowany podatek dochodowy, nie wykazuje w swoim zeznaniu rocznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00