Komentarz do VAT 2019 - Art. 89
I. Uwagi wstępne
1
[Cztery grupy przepisów] Komentowany artykuł zawiera cztery grupy przepisów. Są to przepisy:
· określające cztery grupy podmiotów, które uprawnione są do otrzymywania zwrotu na szczególnych zasadach (art. 89 ust. 1 ustawy o VAT),
· określające niektóre zasady zwrotu obowiązujące w przypadku zwrotu dokonywanego podmiotom należącym do trzeciej z grup wymienionych w art. 89 ust. 1 ustawy o VAT (art. 89 ust. 1a-1g ustawy o VAT),
· określające zasady składania wniosku o zwrot przez polskich podatników (art. 89 ust. 1h-1l ustawy o VAT),
· zawierające upoważnienia do wydawania przez ministra do spraw finansów publicznych różnego rodzaju przepisów wykonawczych (art. 89 ust. 2-7 ustawy o VAT).
2
[Służby dyplomatyczne i konsularne] Na pierwszą spośród wymienionych w art. 89 ust. 1 ustawy o VAT grupę podmiotów uprawnionych do zwrotu składają się:
· przedstawicielstwa dyplomatyczne,
· urzędy konsularne oraz
· członkowie personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium kraju.
Zasady zwrotu tym podmiotom określają przepisy rozporządzenia w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym, członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.
3
Drugą uprawnioną do zwrotu na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy o VAT grupą podmiotów są Siły Zbrojne Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Siły Zbrojne Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego uczestniczące w Partnerstwie dla Pokoju, wielonarodowe Kwatery i Dowództwa i ich personel cywilny. Zasady zwrotu tym podmiotom określają przepisy rozporządzenia w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu.