Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2019 - Art. 44

I. Zaliczki od dochodu osiąganego przez przedsiębiorców [art. 44 ust. 2-13]

1

[Wpłata zaliczki na podatek] Przedsiębiorca opodatkowany na zasadach ogólnych oraz podatkiem liniowym ma obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek. Zaliczki wpłacane są bez konieczności składania deklaracji na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania. Zaliczki opłaca się miesięcznie albo kwartalnie do 20 dnia następnego miesiąca.

Do wpłat zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego od 25 listopada 2018 r. są również zobowiązane przedsiębiorstwa w spadku. Przedsiębiorstwo w spadku może wpłacać zaliczki miesięcznie lub kwartalnie. Przy czym do limitu przychodów, który warunkuje możliwość wyboru kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek, brane są również przychody osiągnięte przez zmarłego przedsiębiorcę.

2

[Terminy wpłat zaliczek] Przedsiębiorcy mają możliwość wpłacania zaliczek według różnych metod, tj. miesięcznie, kwartalnie. W przypadku przedsiębiorcy w spadku w roku podatkowym, w którym zmarł przedsiębiorca, przedsiębiorstwo w spadku może wpłacać kwartalnie zaliczki, jeżeli taki sposób był wybrany przez zmarłego przedsiębiorcę.

Pierwszą zaliczkę przedsiębiorstwo w spadku oblicza za miesiąc lub kwartał, w którym dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, a jeżeli zgłoszenia nie dokonano - za miesiąc lub kwartał, w którym został ustanowiony zarząd sukcesyjny, uwzględniając przy jej obliczeniu dochody przedsiębiorstwa osiągnięte od otwarcia spadku, i wpłaca w terminie do 20 dnia następnego miesiąca lub odpowiednio kwartału.

Przedsiębiorcy, z wyłączeniem przedsiębiorców w spadku, mogą również zastosować uproszczoną metodę wpłacania zaliczek albo skorzystać z kredytu podatkowego. Od 1 stycznia 2018 r. przy niskich dochodach podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą również skorzystać ze zwolnienia od wpłaty zaliczki.

3

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do końca 2018 r. podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, mieli obowiązek w terminie do 20 lutego roku podatkowego (w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego - nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu) zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. Zawiadomienie to dotyczyło lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 20 lutego roku podatkowego zawiadomił w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek. Natomiast w przypadku wyboru przez podatnika wpłacania zaliczek uproszczonych, podatnik był zobowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek (również w tym przypadku zawiadomienie dotyczyło następnych lat, chyba że podatnik w terminie do 20 lutego roku podatkowego zawiadomił w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek). Zmiany w tym zakresie wprowadziła do ustawy o PIT ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244). Od 1 stycznia 2019 r. w przypadku zaliczek kwartalnych podatnicy informują o wyborze wpłacania zaliczek w takiej formie w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób wpłacania zaliczek (w związku z tym nie ma potrzeby odzielnego informowania o rezygnacji z wpłacania zaliczek kwartalnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00