Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2019 - Art. 27f

1

[Ulga prorodzinna] Ulga prorodzinna przysługuje na każde dziecko:

1) małoletnie:

a) wobec którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską,

b) które zamieszkiwało z podatnikiem, a podatnik w stosunku do dziecka pełnił funkcję opiekuna prawnego,

c) nad którym podatnik sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą;

2) pełnoletnie dziecko pozostające na utrzymaniu podatnika w związku z wykonywaniem ciążącego na podatniku obowiązku alimentacyjnego lub w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej, które:

a) otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

b) nie ukończyło 25. roku życia, kontynuuje naukę w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących polski lub zagraniczny system oświaty lub szkolnictwo wyższe, oraz poza dochodami z renty rodzinnej nie uzyskało w roku podatkowym dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub na podstawie art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.

Jak podkreślał NSA w wyroku z 10 listopada 2015 r. (sygn. akt II FSK 2163/13), w przypadku dochodu uczącego się dziecka chodzi o kwoty netto. Niestety, w wyroku z 9 lutego 2016 r. (sygn. akt II FSK 3506/13) NSA stwierdził, że limit zarobków dziecka należy liczyć jedynie po odjęciu kosztów uzyskania przychodów, a nie także składek na ZUS. Organy podatkowe potwierdzają to drugie stanowisko.

Przykład

Pełnoletni syn podatnika studiuje w Anglii. W okresie wakacji syn pracował dorywczo za granicą. Jego dochód przekroczył kwotę 3089 zł. Skoro pełnoletni uczący się syn uzyskał na terenie Wielkiej Brytanii w 2019 r. dochód przekraczający kwotę 3089 zł, to podatnik nie ma prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej z tytułu utrzymania tego syna. Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać podatnicy wychowujący w roku podatkowym dzieci pełnoletnie do ukończenia przez nie 25. roku życia, które uczą się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym państwie niż Polska. Warunkiem odliczenia jest to, żeby dzieci te nie uzyskały w roku podatkowym dochodów podlegających opodatkowaniu według art. 27 ustawy o PIT lub zryczałtowanym podatkiem, o którym mowa w art. 30b ustawy o PIT, w kwocie przekraczającej 3089 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00