Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2019 - Art. 23

I. Wprowadzenie

1

[Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów] Wydatki mogą być wyłączone z kosztów uzyskania przychodów z powodu zamieszczenia ich na negatywnej liście kosztów (art. 23 ustawy o PIT). W tym katalogu znajduje się grupa kosztów, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu, ale z różnych względów ustawodawca odmówił podatnikom prawa zaliczenia ich do kosztów podatkowych. Nie stanowią również kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z przychodami zwolnionymi od podatku. W przypadku kosztów dotyczących zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej, rozdziału należy dokonać proporcjonalnie.

II. Wydatki na grunty lub prawo wieczystego użytkowania [art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a]

2

[Wyłączenie z kosztów] Wyłączone z kosztów uzyskania przychodów są wydatki na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

MF

Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego: (...) Stosownie do ww. przepisu należy rozdzielić wydatki poniesione na nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu od wydatków poniesionych tytułem opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów mogą być wyłącznie opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. Stosownie do treści art. 22g ust. 4 ustawy za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. W świetle tego przepisu, wartością początkową nieruchomości budynkowej są wydatki na jej wytworzenie. Do wydatków tych nie zalicza się jednak między innymi opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Wydatki te, chociaż ponoszone w trakcie realizacji inwestycji, nie są ponoszone w celu wytworzenia środka trwałego, ale w związku z prawem posiadania "gruntu" (prawa wieczystego użytkowania gruntu); są wymagalne niezależnie od tego, czy na "gruncie" tym prowadzona jest inwestycja, czy nie. Skoro cytowany art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wyjątek, umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, to opłaty te (tak pierwsza opłata, jak i kolejne opłaty roczne), nawet ponoszone w trakcie prowadzenia inwestycji, mogą w dacie ich poniesienia podlegać zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak stanowi art. 22 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10. Zgodnie z art. 22 ust. 6b ww. ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, poniesione przez Wnioskodawcę opłaty z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia, proporcjonalnie do Jego udziału w zysku spółki cywilnej, z uwzględnieniem warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 24 maja 2013 r., nr ITPB1/415-260/13/MR)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00