Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do PIT 2019 - Art. 22c

1

[Wyłączenia z prawa amortyzacji] Ustawa o PIT wyłącza z amortyzacji:

· grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

· budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe,

· dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

· wartość firmy, jeżeli powstała w inny sposób niż w drodze kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania, wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji (np. przedsiębiorstwo nabyto w drodze darowizny) czy przenoszenia przedsiębiorstwa z innego państwa Unii, co było związane z jego opodatkowaniem w tym zagranicznym państwie podatkiem od niezrealizowanych zysków,

· składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia działalności lub jej zaprzestania.

Amortyzacji nie podlegają również budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich dźwigami lub lokale mieszkalne, służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawiane albo wynajmowane na podstawie umowy, jeżeli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzowaniu.

2

[Sprzedaż gruntów w ramach działalności gospodarczej] Sprzedaż nieruchomości gruntowej może być kwalifikowana do jednego z dwóch źródeł przychodów:

· pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) albo

· odpłatnego zbycia rzeczy i praw poza działalnością gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 8).

W przypadku sprzedaży działki należącej do majątku firmy sprzedaż nastąpi w ramach wykonywania działalności gospodarczej. Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych (art. 14 ust. 2 pkt 1). W przypadku sprzedaży działki w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie ma znaczenia, że od końca roku, w którym nabyto działkę, upłynęło już 5 lat. Mimo upływu tego terminu podatnik ma obowiązek rozliczyć podatkowo dochód ze sprzedaży działki w ramach przychodów z działalności gospodarczej. Od gruntów podatnicy nie dokonują odpisów amortyzacyjnych (art. 22c pkt 1). Wydatki na nabycie działki - środka trwałego nie są kosztem uzyskania przychodów w momencie jej nabycia (art. 23 ust. 1 pkt 1). Podatnik może je rozliczyć w kosztach dopiero w momencie odpłatnego zbycia działki. Dochodem ze zbycia środków trwałych jest bowiem różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (art. 24 ust. 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00