Komentarz do ustawy o podatku leśnym - Art. 7
1
[Zwolnienia w podatku leśnym] W zakresie podatku leśnego ustawodawca zdecydował się na kilka zwolnień. Mają one charakter zwolnień przedmiotowych (trzy zwolnienia) oraz podmiotowych i przedmiotowo-podmiotowych (łącznie siedem zwolnień). W większości przypadków są to zwolnienia, których wprowadzenie było podyktowane względami szeroko rozumianego interesu publicznego (takiego jak: zachęta do zalesiania, ochrona środowiska, ochrona dziedzictwa narodowego, rozwój nauki itp.).
Warto pamiętać, że ustawa o podatku leśnym zawiera katalog zamknięty zwolnień, przy czym ustawodawca zdecydował się na wyposażenie rady gmin w kompetencję do wprowadzania na terenie gmin dodatkowych zwolnień z zastrzeżeniem, że mogą być to wyłącznie zwolnienia przedmiotowe.
Podatnicy, którzy korzystają z poszczególnych zwolnień, muszą również pamiętać, że zwolnienie z podatku nie zwalnia podatnika z konieczności złożenia deklaracji na podatek. W każdej deklaracji na podatek leśny znajduje się rubryka (ewentualnie odrębny załącznik do deklaracji), w której podatnik jest zobowiązany do zadeklarowania gruntów, budynków lub budowli zwolnionych z podatku ze wskazaniem, jaka jest podstawa prawna zwolnienia.
2
Ustawa o podatku leśnym zawiera wyłącznie trzy zwolnienia przedmiotowe.