Komentarz do ustawy o podatku leśnym - Art. 5
1
[Moment powstania obowiązku podatkowego] Obowiązek podatkowy w podatku leśnym powstaje dokładnie na tych samych zasadach jak w podatku od nieruchomości (na zasadach ogólnych wynikających z art. 6 ust. 1 u.p.o.l.).
Zgodnie art. 5 ust. 1 u.p.l., obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Przepis nie wyjaśnia, czym są te okoliczności, które uzasadniają powstanie obowiązku. W praktyce będą to przede wszystkim okoliczności prawne związane z nabyciem nieruchomości - z tego też względu podstawą ustalenia zdarzenia będzie z reguły data sporządzenia aktu notarialnego (tylko w takiej formie może dojść do skutecznego przeniesienia własności nieruchomości w oparciu o przepisy prawa cywilnego). Nie będzie to zatem moment wpisu do księgi wieczystej, lecz już sam fakt sporządzenia aktu notarialnego.
Przykład 1
Nabywca podpisał akt notarialny przenoszący własność gruntu 8 marca 2018 r.
Obowiązek podatkowy z tego tytułu - w zakresie podatku leśnego - powstał od kwietnia 2018 r. W kwietniu 2018 r. podatnik był zatem zobowiązany do uiszczenia podatku leśnego.
W tym miejscu konieczne jest zwrócenie uwagi, że powstanie obowiązku podatkowego nie jest równoznaczne z obowiązkiem złożenia deklaracji na podatek leśny lub informacji o lasach. Zgodnie z art. 5 ust. 2 u.p.l., osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o lasach, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku leśnego. Podobny obowiązek jest również nałożony na osoby prawne, z tym że w przypadku osób prawnych chodzi o obowiązek złożenia deklaracji, a nie informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (art. 5 ust. 5 u.p.l.).