Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2018 - Art. 12

I. Uwagi wstępne

1

[Zakres przepisu] Komentowany artykuł, chociaż najogólniej dotyczy przedmiotu i momentu uznawania przychodów podatkowych, ma bardziej złożony charakter. Odnosi się bowiem do takich zagadnień, jak:

1) zdarzenia, które powodują powstanie przychodów,

2) specyficzne rodzaje przychodów związanych z określonymi rodzajami prowadzenia działalności - np. działalności ubezpieczeniowej,

3) moment uznania przychodu,

4) wyłączenia z przychodów.

Dodatkowo, w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175) pewne kategorie przychodów zostały "redakcyjnie" przeniesione do art. 7b ustawy o CIT dotyczącego przychodów z zysków kapitałowych. Jednak niezależnie od tego przeniesienia, to w art. 12 ustalono dla niektórych rodzajów przychodów z zysków kapitałowych sposób ich ustalania oraz moment powstania. Dlatego wybrane przepisy art. 12 powinny być analizowane wspólnie z art. 7b ustawy o CIT oraz komentarzem do niego.

II. Źródła powstawania przychodów [art. 12. ust. 1, 1a, 1b]

2

[Źródła przychodów] W art. 12 ust. 1 pkt 1-11 ustawy o CIT ustawodawca wymienił przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wyliczenie to ma charakter przykładowy i swym zakresem obejmuje różne zdarzenia powodujące powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o CIT.

Zobacz także komentarz do art. 7b i art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 14.

3

[Otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe - art. 12. ust. 1 pkt 1] Zgodnie z omawianym przepisem podatnik powinien rozpoznać jako przychody otrzymane:

● pieniądze,

● wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na pojęcie przychodu zawarte w omawianym przepisie składają się trwałe i realne (o czym świadczy użycie określenia "otrzymane") zwiększenia majątku podatnika. Tym samym zwiększenie majątku, o którym tu mowa, powinno mieć charakter definitywny i nie stanowić zaliczki czy przedpłaty. Należy zauważyć, że przepis ten, choć ma charakter ogólny, w praktyce gospodarczej może nie mieć podstawowego znaczenia, ponieważ moment faktycznego uzyskania przychodu może poprzedzać moment otrzymania pieniędzy. Tak jest w przypadku przychodów należnych wynikających z działalności gospodarczej, czyli dla większości przychodów podmiotów gospodarczych wynikających ze sprzedaży dóbr lub usług (zob. komentarz do art. 12 ust. 3).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00