Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do CIT 2018 - Art. 11

I. Uwagi ogólne

1

[Cel regulacji] Omawiany przepis ustawy o CIT jest przepisem szczególnym i dotyczy podmiotów powiązanych:

● osobowo,

● kapitałowo lub

● zarządczo.

Na wstępie warto zaznaczyć, że samo pozostawanie w związku kapitałowym, osobowym lub zarządczym nie jest w jakikolwiek sposób sankcjonowane. Przepisy podatkowe nie mogą ingerować w prawo do dokonywania wyborów osobistych lub gospodarczych. Znaczenie podatkowe ma natomiast wykorzystywanie powiązań i związków do zmiany poziomu opodatkowania wbrew obowiązkowi ustawowemu.

Celem wprowadzenia omawianej regulacji jest zapobieganie prowadzeniu przez podatników optymalizacji zobowiązań podatkowych poprzez odpowiednie kształtowanie ceny transferowej. Omawiany przepis w istocie nakazuje podmiotom powiązanym stosowanie między sobą takich cen, jakie powinny być stosowane między podmiotami niepowiązanymi, czyli cen rynkowych. W ten sposób ustawodawca chce zabezpieczyć interesy państwa przed takimi działaniami podatników, które polegają na stosowaniu we wzajemnych transakcjach cen odbiegających od rynkowych, po to aby osiągnąć korzystny dla siebie rezultat podatkowy.

By zabieg ten był skuteczny, ustawodawca definiuje powiązania i pozwala organom podatkowym na szacowanie cen w transakcjach i innych zdarzeniach mających miejsce między podmiotami powiązanymi.

Warto w tym miejscu wyjaśnić pojęcie transakcji, które nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego ani cywilnego. Jak stwierdzono w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 sierpnia 2017 r. (sygn. 0115-KDIT2-3.4010.115.2017.1.JG):

MF

Dokonując wykładni językowej, przyjąć należy, że "transakcja" to umowa lub umowy zawarte z tym samym partnerem lub tymi samymi partnerami, przedmiotem, której lub których jest dobro lub dobra, a także usługi, jeżeli objęte są jedną ceną. Oznacza to, że transakcją w rozumieniu tych przepisów może być np. umowa nabycia lub sprzedaży jednego dobra, umowa sprzedaży szeregu dóbr lub wykonania szeregu usług, dla których określono łączną cenę, wieloletnia umowa dostawy za określoną cenę danego dobra lub szeregu dóbr bądź usług, itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00