Komentarz do VAT 2018 - Art. 105b
1
[Znaczenie kaucji gwarancyjnej] Komentowany artykuł określa zasady, na jakich może być składana kaucja gwarancyjna. Złożenie takiej gwarancji w odpowiedniej wysokości stanowi jeden z warunków wyłączenia odpowiedzialności solidarnej nabywców tzw. towarów wrażliwych za zaległości podatkowe podmiotu, który ją złożył (zob. komentarz do art. 105a ustawy o VAT).
2
[Warunki możliwości złożenia kaucji gwarancyjnej] Do końca 2016 r. istniał tylko jeden warunek możliwości złożenia kaucji gwarancyjnej, tj. brak zaległości w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa. Od 1 stycznia 2017 r. konieczne jest dodatkowo, aby podmiot zamierzający złożyć kaucję gwarancyjną:
● nie znajdował się w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji; przy czym - jak stanowi art. 105b ust. 1h ustawy o VAT - w przypadku gdy po złożeniu kaucji gwarancyjnej podmiot będzie w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, podmiot ten niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otwarcia tych postępowań albo likwidacji, zawiadamia o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, oraz ● w przypadku dostaw paliw (tj. towarów wymienionych w poz. 10 i 11 załącznika nr 13 do ustawy o VAT) - posiadał koncesje wymagane w wykonywaniu działalności gospodarczej, oraz ● upoważnił bank mający siedzibę na terytorium kraju albo spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, której jest członkiem, prowadzące rachunek wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym, na który dokonywana jest zapłata z tytułu dostawy tzw. towarów wrażliwych, do przekazywania naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych, dyrektorom izb administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.