Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT - art. 96

I. Uwagi wstępne

1

[Cztery grupy przepisów] Komentowany artykuł określa obowiązki i uprawnienia związane z rejestracją VAT. Jego przepisy można podzielić na cztery grupy. Są to:

1) przepisy określające obowiązek rejestracji oraz zasady jego realizacji (art. 96 ust. 1-5 i 10-10c ustawy o VAT),

2) przepisy określające obowiązki związane z rejestracją oraz konsekwencje rejestracyjne niektórych zdarzeń (art. 96 ust. 6, 7 i 12 ustawy o VAT),

3) przepisy dotyczące wykreślania podatników z rejestru podatników VAT (art. 96 ust. 6, 8-9i ustawy o VAT),

4) przepisy określające uprawnienia do składania wniosków związanych z rejestracją VAT (art. 96 ust. 13 i 14 ustawy o VAT).

2

[Rodzaje podatników] Na podstawie przepisów o rejestracji podatnicy VAT dzielą się na zarejestrowanych i niezarejestrowanych, zaś podatnicy zarejestrowani - na podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni oraz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni. W konsekwencji można wyróżnić trzy grupy podatników VAT:

1) zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni,

2) zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni,

3) niezarejestrowanych.

3

[Rejestracja jako podatnik VAT czynny warunkiem prawa do odliczenia] Rejestracja podatnika jako podatnika VAT czynnego stanowi warunek korzystania z prawa do odliczenia (zob. art. 88 ust. 4 ustawy o VAT). Jednak z punktu widzenia korzystania z prawa do odliczenia nie jest konieczne, aby rejestracja nastąpiła przed dokonaniem pierwszych zakupów przez podatnika. Więcej na ten temat - zob. komentarz do art. 88 ustawy o VAT.

4

[Zmiany dokonane z dniem 1 stycznia 2017 r.] Przepisy art. 96 ustawy o VAT zostały z dniem 1 stycznia 2017 r. istotnie znowelizowane. Zmiany polegały na:

1) umożliwieniu naczelnikowi urzędu skarbowego odmowy rejestracji podmiotu jako podatnika VAT (zob. tezę 14),

2) wprowadzeniu instytucji solidarnej odpowiedzialności pełnomocników składających zgłoszenia rejestracyjne w imieniu podatników za zaległości tych podatników (zob. tezę 18),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00