Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2020-01-01

Ściąga. Jak ustalić, czy nabywca jest zobowiązany do rozliczenia VAT od zakupionych usług

O sposobie rozliczenia zakupionych usług zawsze decyduje miejsce ich świadczenia. Jest on również uzależniony od statusu świadczącego usługę oraz nabywcy. Przedstawiamy krok po kroku, jak ustalić, kto jest zobowiązany do rozliczenia VAT.

infoRgrafika

Krok 1. Ustalamy miejsce świadczenia

Określając miejsce świadczenia, najpierw musimy ustalić, czy nie mają zastosowania szczególne zasady. Jeśli nie mają, to stosujemy zasady ogólne. Przepisy przewidują dwie zasady ogólne. Wybór jednej z nich jest uzależniony od statusu nabywcy. Jeśli nabywca jest podatnikiem, stosujemy zasadę określoną w art. 28b ustawy o VAT. Jeżeli nabywca nie jest podatnikiem, stosujemy zasadę określoną w art. 28c ustawy o VAT.

Według art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Natomiast według art. 28c ustawy o VAT miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Dla celów ustalenia miejsca świadczenia ustawodawca wprowadza odrębną definicję podatnika. Jest to podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00