Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja

Wstęp

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców jest organizowanie, rozliczanie i ewidencjonowanie czasu pracy pracowników. Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W 2020 r. całkowity wymiar czasu pracy wynosi 2024 godziny. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają święta w poszczególnych miesiącach. W 2020 r. - inaczej niż w 2019 r. - wystąpią aż dwa sobotnie święta obniżające wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego z nich - 15 sierpnia i 26 grudnia, za które pracownikom trzeba oddać inny dzień wolny.

Generalnie czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Pracownikowi ponadto przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. W każdym tygodniu pracownik ma także prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Przepisy prawa pracy dopuszczają stosowanie różnych systemów czasu pracy. Różnią się one długością dobowego wymiaru czasu pracy, okresami rozliczeniowymi i innymi cechami charakterystycznymi dla danego systemu. Systemy czasu pracy pracodawcy wprowadzają zgodnie ze swoimi potrzebami. Muszą przy tym ściśle stosować się do przepisów prawa pracy.

Od 1 stycznia 2019 r. zmianie uległa forma i sposób prowadzenia ewidencji czasu pracy. Do 31 grudnia 2018 r. przepisy prawa pracy przewidywały prowadzenie ewidencji w formie tzw. karty ewidencji czasu pracy. Jednocześnie nie obowiązywały wzory tych kart czy pomocnicze karty ewidencji czasu pracy. W zależności od zakładu tworzono zatem karty miesięczne, kwartalne, roczne czy obejmujące okres rozliczeniowy obowiązujący u pracodawcy. W obecnym stanie prawnym ustawodawca nie posługuje się już pojęciem "karty ewidencji czasu pracy". Od 1 stycznia 2019 r. należy prowadzić pracownikom tzw. dokumenty związane z czasem pracy, których elementem jest "ewidencja czasu pracy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00