Biała lista podatników VAT
Wstęp
Już od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy określające sankcje nakładane na podatników, którzy dokonają płatności na rachunki spoza Wykazu podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (dalej: Wykaz), o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT, czyli spoza białej listy. To zatem najwyższy czas, aby poznać te regulacje. Pomocna w tym będzie niniejsza publikacja, w której szeroko i na przykładach omówione zostały przepisy regulujące prowadzenie Wykazu oraz sankcje grożące za jego ignorowanie, które będą nakładane na podatników od Nowego Roku.
Podatnicy powinni wiedzieć, że ekonomiczne konsekwencje błędów stosowania nowych przepisów mogą być bardzo dotkliwe. Powinni więc zdawać sobie sprawę, że od 1 stycznia 2020 r. biała lista staje się jednym z wrunków zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych. Dokonując zapłaty na rachunek spoza białej listy, można sporo stracić, szczególnie, że chodzi tu o płatności przekraczające 15 000 zł.
Należy też być świadomym tego, że w Ordynacji podatkowej z dniem 1 stycznia 2020 r. zostaną dodane nowe przepisy nakładające na podatników odpowiedzialność solidarną w przypadku zapłaty na rachunek spoza Wykazu. Za dokonanie takiej "nieautoryzowanej" płatności podatnik stanie się odpowiedzialny za VAT niezapłacony przez sprzedawcę.
Nowe przepisy nie sprowadzają się tylko do wprowadzania sankcji. Wskazują też procedury pozwalające na ich uniknięcie czy wyłączenie. Wszystkie informacje o szczegółach nowych regulacji oraz nowych procedurach znajdą Państwo w niniejszej publikacji.
Rozdział I. Utworzenie Wykazu podatników VAT i jego nowe funkcje
13 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2491). Na podstawie przepisów tej ustawy Szef Krajowej Administracji Skarbowej otrzymuje informacje o rachunkach tzw. podmiotów kwalifikowanych (tj. innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych rozliczeń), a także o wszystkich transakcjach tych podmiotów dokonywanych za pośrednictwem objętych tym systemem rachunków bankowych lub rachunków spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Wykorzystując te informacje, system informatyczny Szefa Krajowej Administracji Skarbowej dokonuje analizy ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego.