Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Wstęp

Wynagrodzenie pracownika może składać się z wielu elementów. Najczęściej stanowi je stały składnik (określony jako wynagrodzenie zasadnicze) oraz zmienne lub stałe dodatki albo premie. Ze względu na różnorodność (często wynikającej ze specyfiki prowadzonej działalności) zdarzeń, które powodują utratę prawa do wynagrodzenia i zastępczo powstanie prawa do innych świadczeń, ustalanie pensji pracowniczej, a także innych świadczeń związanych z zatrudnieniem i w konsekwencji sporządzanie z tego rozliczeń, w tym w zakresie składek ZUS i podatku, stwarza istotne problemy dla służb kadrowo-płacowych.

W niniejszej publikacji wyjaśniono kwestie związane z obliczaniem wynagrodzenia za okresy nieobecności, takich jak m.in. urlopy wypoczynkowe i zwolnienia okolicznościowe, czy świadczeń przysługujących z tytułu niezdolności do pracy. Omówiono również m.in. zasady:

· obliczania podatku i składek ZUS od wynagrodzeń po wejściu w życie od 1 sierpnia 2019 r. nowego zwolnienia dla osób do 26 roku życia,

· dokonywania wpłat w ramach pracowniczych planów kapitałowych (nowej formy dobrowolnego oszczędzania), których obowiązek utworzenia dotyczy największych podmiotów od 1 lipca 2019 r.,

· wypłaty wynagrodzeń pracowniczych oraz dokonywania potrąceń z pensji począwszy od 1 stycznia 2019 r.

Opracowanie zawiera ponadto istotne praktyczne wskazówki w zakresie sporządzania listy płac dla pracowników i zleceniobiorców poparte licznymi przykładami, stanowiskami urzędowymi, orzecznictwem.

Wynagrodzenie za pracę

Wynagrodzenie to wypłacane okresowo świadczenie za umówioną pracę. Jest ono ustalane odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości wykonywanych zadań, a także stosownie do kwalifikacji pracownika. Powinno zawierać wszystkie składniki przewidziane w przepisach Kodeksu pracy bądź przepisach odrębnych ustaw, a także w przepisach wewnątrzzakładowych oraz w umowie o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 30 grudnia 1986 r., III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00