Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-30

Wspólne spotkanie poświęcone rozliczaniu przychodów (lipiec 2014 r.)

Niniejsze wydanie biuletynu przedstawia podsumowanie wyników lipcowego (z 2014 r.) spotkania specjalnej grupy ds. przejścia na nowe standardy (eng. transition resource group - TRG) powołanej przez RMSR i RSRF.

Wprowadzenie

Celem działalności TRG nie jest wydawanie wytycznych, lecz zbieranie informacji zwrotnych o potencjalnych problemach związanych z wdrożeniem MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" (zwanego dalej "nowym standardem"). Poprzez analizę i omówienie problemów związanych z wdrożeniem, TRG pomoże obu Radom zdecydować, czy powinny inicjować dodatkowe działania w rodzaju
doprecyzowania pewnych kwestii czy rozszerzenia wytycznych. W skład TRG wchodzą osoby odpowiedzialne za sporządzanie sprawozdań finansowych, biegli rewidenci i użytkownicy sprawozdań finansowych "reprezentujący wiele branż, lokalizacji oraz organizacji publicznych i prywatnych". W spotkaniach TRG uczestniczą członkowie RMSR i RSRF. Na spotkania grupy zapraszani są
również przedstawiciele Amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Amerykańskiej Rady ds. Nadzoru Księgowego Spółek Publicznych (PCAOB), Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) i Amerykańskiego Instytutu Licencjonowanych Księgowych (AICPA) w charakterze obserwatorów.

Szczegółowe informacje dotyczące TRG oraz materiały ze spotkań poświęcone omawianym tu zagadnieniom można znaleźć na stronie internetowej RMSR.

Temat 1: Określenie, czy jednostka oferująca dobra niematerialne związane z internetem i umowy o świadczenie usług jest zleceniodawcą, czy agentem.

Opis sytuacji

Dobra niematerialne i umowy o świadczenie usług - zwane potocznie dobrami i usługami "wirtualnymi" - oferowane są w internecie na portalach społecznościowych oraz w sklepach z aplikacjami do telefonów komórkowych. Transakcje dotyczące wirtualnych dóbr i usług (w tym gier on-line - np. aplikacji udostępnianych przez serwery, miejsc na reklamy internetowe, elektronicznej sprzedaży biletów lub voucherów i kart podarunkowych) mają pewne cechy wspólne: (1) często stroną transakcji bywa pośrednik; (2) użytkownik końcowy otrzymuje dobra nieposiadające fizyczne cechy; (3) producent wirtualnych dóbr lub usług otrzymuje kwotę zapłaty "po potrąceniu marży pośrednika". W takich transakcjach trudno jest więc określić klienta i kwotę przychodów, którą dostawca powinien zaksięgować w wyniku dostarczenia wirtualnych dóbr lub usług (tj. czy dostawca powinien zaksięgować jako przychód kwotę brutto czy netto, ponieważ w transakcji występuje jako zleceniodawca lub jako agent). Zgodnie z nowym standardem, to, czy jednostka jest zleceniodawcą, czy agentem, zależy od charakteru przyrzeczenia złożonego klientowi oraz od tego, kto kontroluje przyrzeczone dobra lub usługi przed ich przekazaniem klientowi. (Paragrafy B34-B38 MSSF 15 określają, że jednostka jest zleceniodawcą, jeżeli złożone przez nią przyrzeczenie jest "zobowiązaniem do dostarczenia określonych dóbr lub usług", jest natomiast agentem, jeżeli to przyrzeczenie sprowadza się do przeprowadzenia procedur, wskutek których inna strona dostarczy określone dobra lub usługi. Ponadto wytyczne zawierają opis kryteriów wskazujących, że jednostka jest agentem).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00