Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Wspólne spotkanie poświęcone rozliczaniu przychodów (marzec 2015 r.)

Niniejsze wydanie biuletynu przedstawia podsumowanie wyników marcowego spotkania specjalnej grupy ds. przejścia na nowe standardy (eng. transition resource group - TRG) powołanej przez RMSR i RSRF.

Temat 1: Alokacja ceny transakcji między upusty a zapłatę zmienną

Opis sytuacji

Nowy standard zawiera wytyczne poświęcone alokacji upustów do jednego lub kilku (ale nie wszystkich) zobowiązań do realizacji świadczeń (par. 82 MSSF 15), co jest zagadnieniem odrębnym od alokacji zmiennej zapłaty do jednego lub kilku (ale nie wszystkich) zobowiązań do realizacji świadczeń (par. 85 i 86 MSSF 15). Ponieważ upusty mogą stanowić zmienną zapłatę (w nowym standardzie wskazano je jako przykład zmiennej zapłaty), interesariusze chcą wiedzieć, które wytyczne stosować w przypadku, gdy umowa zawarta z klientem przewiduje udzielenie upustu. Pracownicy obu Rad przedstawili trzy opinie interesariuszy dotyczące tego zagadnienia:

- Pogląd A: jednostka sprawozdawcza najpierw sprawdza, czy upust stanowi zmienną zapłatę. Jeśli stwierdzi, że tak, stosuje wytyczne dotyczące alokacji zapłaty zmiennej pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. W przeciwnym przypadku posługuje się wytycznymi dotyczącymi alokacji upustów.

- Pogląd B: niezależnie od tego, czy upust jest stały, czy zmienny, jednostka posługuje się wyłącznie wytycznymi dotyczącymi alokacji upustów.

- Pogląd C: na podstawie subiektywnej oceny jednostka stosuje albo wytyczne dotyczące alokacji upustu, albo wytyczne dotyczące alokacji zmiennej zapłaty, w zależności od faktów i okoliczności. Pracownicy Rad stwierdzili, że pogląd A jako jedyny jest akceptowalny w nowym standardzie, ponieważ ich zdaniem par. 86 MSSF 15 ustanawia hierarchię, która wymaga od jednostki identyfikacji i alokacji zmiennej zapłaty do zobowiązań do realizacji świadczeń przed zastosowaniem innych wytycznych (np. dotyczących alokacji upustu).

Dodatkowe informacje zamieszczono w dokumencie TRG Agenda Paper 31.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00