Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-07-02

Projekt wytycznych dotyczących rachunkowości zabezpieczeń: lepsze odzwierciedlenie zarządzania ryzykiem

RMSR wydała projekt nowych wytycznych z zakresu rachunkowości zabezpieczeń, które staną się integralną częścią MSSF 9. Jest to kolejna faza realizacji tego zadania po wydaniu projektu standardu w grudniu 2010 roku. Oczekuje się, że ostateczna wersja wytycznych powstanie na początku przyszłego roku.

Streszczenie

Projekt obejmuje zmiany wymogów dotyczących rachunkowości zabezpieczeń, wprowadzone w odpowiedzi na krytykę MSR 39, często postrzeganego jako zbyt rygorystyczny i nie w pełni odzwierciedlającym podejście do zarządzania ryzykiem.

Pozostawiono podział na trzy rodzaje rachunkowości zabezpieczeń: zabezpieczenia przepływów pieniężnych, wartości godziwej i inwestycji netto. Wprowadzono jednak istotne zmiany w rodzajach transakcji dopuszczonych do rachunkowości zabezpieczeń, w szczególności poszerzono zakres ryzyka kwalifikowanego do rachunkowości zabezpieczeń o pozycje niefinansowe.

Zmiany w sposobie ujmowania kontraktów forward i opcji wyznaczonych w powiązaniach zabezpieczających zmniejszą wahania wyniku finansowego w porównaniu z MSR 39 i zwiększą atrakcyjność standardu dla niektórych jednostek.

Ponadto zrezygnowano z testu skuteczności, który zastąpiono zasadą „powiązania ekonomicznego”. Nie wymaga się już retrospektywnej oceny skuteczności zabezpieczenia.

Wprawdzie nowe wymogi rachunkowe są bardziej elastyczne, ale wiąże się z nimi konieczność ujawniania szerszego zakresu informacji dotyczących zarządzania ryzykiem w jednostce sprawozdawczej.

Uzasadnienie wniosków jest dość długie, ponieważ zawiera dokładne wyjaśnienia różnic między nowymi zasadami a MSR 39.

 

Co nie zmieniło się w porównaniu do MSR 39:

• Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń jest opcjonalne.

• W wielu przypadkach zachowano terminologię stosowaną w MSR 39 (pozycje zabezpieczane, instrumenty zabezpieczające, zabezpieczenia wartości godziwej, zabezpieczenia przepływów pieniężnych, nieskuteczność zabezpieczenia itp.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00