Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Podsumowanie projektów RMSR ukierunkowanych na usprawnienie rachunkowości instrumentów finansowych i innych powiązanych projektów

Zespolenie wszystkich części

Wprowadzenie

W ciągu ostatnich dwóch lat instytucje opracowujące standardy rachunkowości wyjątkowo intensywnie pracowały nad ostatecznym rozwiązaniem kwestii rachunkowości instrumentów finansowych. W zeszłym roku opracowano szereg propozycji nowych i poprawek do już wydanych standardów. Wydaje się, że w roku 2011 prace te będą kontynuowane. Zakończenie prac nad zmianami przewidywane jest na drugą połowę bieżącego roku, a ich efektem będzie opracowanie standardów zupełnie odmiennych od tych, z którymi mamy do czynienia obecnie. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej „RMSR" albo „Rada") oraz Amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB), łącznie zwane Radami, narzuciły wyjątkowo szybkie tempo prac ukierunkowanych na rachunkowość instrumentów finansowych -zarówno pod wpływem niedawnego światowego kryzysu, jak i nacisków władz państwowych i regulatorów z całego świata. W rzeczywistości wiele projektów dotyczących instrumentów finansowych zaczęto opracowywać jeszcze przed kryzysem, ale to dzięki załamaniu światowej gospodarki wzbudzają one powszechne zainteresowanie.

Rady współpracują wprawdzie, ale wyciągnięte przez nie wnioski dotyczące kilku kluczowych kwestii są rozbieżne. Przyczyną są różnice podejścia przyjętego przez obie Rady. RMSR stosuje strategię rozłączną w odniesieniu do poszczególnych elementów i etapów projektu, dla których opracowała oddzielne harmonogramy, zaś FASB stosuje metodę łączną, polegającą na jednoczesnym opracowywaniu kilku elementów w ramach jednego dokumentu.

Nasz biuletyn podsumowuje stan prac nad poprawkami oraz stan realizacji różnych projektów związanych z rachunkowością instrumentów finansowych i analizuje kwestie najsilniej oddziałujące na kształt sprawozdań finansowych oraz największe trudności związane z ich wdrożeniem. Załącznik A przedstawia najważniejsze obszary, w których Rady nie doszły do porozumienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00