Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

I. Wspólne propozycje RMSR i FASB dotyczące utraty wartości aktywów finansowych

Streszczenie

• Dokument, opracowany wspólnie przez RMSR i FASB, zawiera propozycje poprawek do modelu oczekiwanej straty przedstawionego w projekcie standardu RMSR dotyczącego kosztu zamortyzowanego i utraty wartości wydanym w listopadzie 2009 roku.

• Propozycje te odnoszą się wyłącznie do aktywów zarządzanych w ramach otwartego portfela.

• W ramach proponowanego modelu utraty wartości straty prognozowane w odniesieniu do „dobrego" portfela rozlicza się w czasie, podczas gdy te dotyczące „złego" portfela ujmuje się w wyniku w chwili poniesienia.

• Proponowane podejście wymaga od jednostek sporządzających sprawozdanie finansowe oszacowania strat w różnych przedziałach czasu, co może wiązać się z koniecznością korekty procesów i systemów.

• Szacunkowe wielkości oczekiwanych strat kredytowych z całego okresu obowiązywania umowy uwzględniają wszystkie dostępne dane - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

• Rezerwy na straty kredytowe prezentuje się w oddzielnej pozycji kosztów w rachunku zysków i strat, zamiast w formie zmniejszenia przychodów odsetkowych.

• Dokument nie zajmuje się utratą wartości krótkoterminowych należności z tytułu dostaw i usług, która zostanie uwzględniona w projekcie dotyczącym ujmowania przychodów.

 

Wstęp

Dnia 31 stycznia 2011 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Amerykańska Rada ds. Standardów Rachunkowości (FASB) wydały wspólnie opracowany dokument pt. „Instrumenty finansowe -utrata wartości" (zwany Suplementem) do projektu standardu RMSR wydanego w listopadzie 2009 roku jako ED/2009/12 „Instrumenty finansowe: koszt zamortyzowany i utrata wartości". Propozycje zawarte w Suplemencie są wynikiem uwzględnienia przez Rady opinii potencjalnych użytkowników uzyskanych w odniesieniu do projektów poszczególnych standardów. Ponadto RMSR włączyła do Suplementu załącznik z propozycją oddzielnej prezentacji i wymogów dotyczących ujawniania informacji. FASB nie przedyskutowała jeszcze tych kwestii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00