Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

II. Rady przedstawiają wstępne poglądy dotyczące rachunkowości leasingu

Dnia 19 marca 2009 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Rada Standardów Rachunkowości Finansowej USA (FASB) podjęły znaczące działania mające na celu zmianę istniejących zasad rachunkowości dotyczących leasingu wydając materiał do dyskusji opisujący wstępne poglądy dotyczące nowego modelu rachunkowości. Bieżące przepisy regulujące rozliczanie umów leasingu zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej i US GAAP są często krytykowane za dopuszczanie nadmiernie subiektywnych ocen i sztywne progi. Zdaniem wielu zainteresowanych takie przepisy umożliwiają różne księgowanie transakcji o bardzo zbliżonym charakterze i tworzenia takiej struktury transakcji, by można było osiągnąć pożądany efekt księgowy.

Zakres projektu dotyczącego leasingu jest nadal dyskutowany przez obie rady. Wstępnie uzgodniono, że powinien on obejmować zarówno księgowość leasingodawcy, jak i leasingobiorcy, następnie zdecydowano jednak o ograniczeniu wyłącznie do księgowości leasingobiorcy. Materiał do dyskusji porusza różnorodne zagadnienia związane z księgowością leasingodawcy, ale rady nie sformułowały żadnych wstępnych poglądów na tę sprawę (w związku z czym nie omawiamy jej w niniejszym biuletynie). Terminarz rozwiązania poruszanych problemów zostanie ustalony w najbliższych miesiącach.

Termin nadsyłania uwag do materiału mija 17 lipca 2009 roku.

Zamieszczona na następnej stronie tabela przedstawia zestawienie wstępnych poglądów obu rad zaprezentowanych w materiale do dyskusji. Poniżej zamieszczamy szczegółowe omówienie poszczególnych tematów.

Zakres

Materiał do dyskusji określa, że zakres proponowanego modelu powinien zostać wyznaczony na podstawie obowiązujących standardów leasingu jako elementu znanego użytkownikom. Rady doszły do wniosku, że przed wprowadzeniem ewentualnych zmian zakresu lepiej skoncentrować się na innych aspektach nowego modelu rachunkowości. Wobec tego umowy obecnie rozliczane jako leasingowe nadal będą rozliczane w ten sposób w ramach modelu proponowanego w materiale do dyskusji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00