Dostawa własnych towarów do magazynu call off stock w UE oraz ich późniejsza dostawa do kontrahenta, sygn. IPPP2/443-292/09-2/PW
Organ: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Data: 20-05-2009
Sygnatura: IPPP2/443-292/09-2/PW
Typ dokumentu: Interpretacja indywidualna
Teza
Przemieszczenie własnych towarów handlowych z Polski do magazynu „call-off stock” w UE oraz ich późniejsza dostawa do kontrahenta z siedzibą w kraju położenia magazynu dokonywana w ramach „calI-off”, stanowi, zgodnie z ustawą o VAT z2004r.,WDT.
Stan faktyczny
Spółka zamierza dostarczać do odbiorcy w Wielkiej Brytanii towary handlowe do magazynu, który odbiorca brytyjski wskazuje jako swój. Towary będą pobierane z magazynu przez odbiorcę stosownie do jego bieżących potrzeb handlowych. Do momentu pobrania towarów prawo do rozporządzania nimi jak właściciel przysługuje spółce. Przemieszczenie towarów z Polski do magazynu będzie dokumentowane za pomocą faktur pro-forma oraz za pomocą dokumentów przewozowych. Pobór towarów z magazynu dokumentowany będzie za pomocą raportów poboru. Na podstawie tych raportów spółka wystawiać będzie faktury handlowe, dokumentujące dostawę towarów do tego podmiotu. W momencie wysyłki towarów z Polski do Wielkiej Brytanii wiadomo, że towary zostaną sprzedane wyłącznie na rzecz określonego kontrahenta. Dodatkowo jedynym przeznaczeniem towarów jest ich sprzedaż tylko w sklepach danego kontrahenta. Spółka nie jest zarejestrowana dla celów VAT w Wielkiej Brytanii i nie posiada w tym kraju stałego miejsca prowadzenia działalności. Wielka Brytania przewiduje w przypadku takich transakcji specjalne uproszczenie wiążące się z brakiem konieczności rejestracji dostawcy na VAT - WNT wykazuje wówczas nabywca towarów. Czy biorąc pod uwagę to uproszczenie obowiązek podatkowy z tytułu WDT powstanie zgodnie z art. 20a ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia przez spółkę faktury VAT, jednakże nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy rozumianej jako pobranie towarów z magazynu przez kontrahenta. Dyrektor IS w Warszawie, w udzielonej interpretacji, uznał stanowisko spółki za prawidłowe, ale na podstawie innych przepisów ustawy o VAT z 2004 r.