ZARZĄDZENIE NR 46
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 10 maja 2024 r.
w sprawie powołania zespołów zadaniowych do spraw aktualizacji listy obszarów pozostających w zarządzie PGLP LP, na których wprowadzone będą wyłączenia oraz ograniczenia w pozyskaniu drewna
ZL.7603.7.2024
W wykonaniu polecenia wydanego w dniu 26 kwietnia 2024 r. przez Ministra Klimatu i Środowiska na podstawie art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów1, mając na względzie art. 4 ust. 4 i art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach2, działając w oparciu o art. 33 ust. 1 ustawy o lasach3 w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe4, w wykonaniu zadań, wynikających z obowiązków Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonych w art. 33 ust. 3 pkt 35 ustawy o lasach - zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Powołuję zespoły zadaniowe, działające w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, do spraw związanych z aktualizacją listy obszarów objętych wyłączeniami oraz ograniczeniami w pozyskaniu drewna.
2. Zespoły zadaniowe, o których mowa w ust. 1 powołane zostają w Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych w Białymstoku, Krośnie, Wrocławiu, Gdańsku, Radomiu i Szczecinie w składzie:
- Dyrektor RDLP jako Przewodniczący Zespołu;
- Przedstawiciel DGLP;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy ochrony przyrody;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy hodowli lasu;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy urządzania lasu;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy użytkowania lasu;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy ochrony lasu;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy marketingu;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy analiz ekonomicznych i planowania;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy zamówień publicznych;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy współpracy z zakładami usług leśnych;
- Naczelnik Wydziału RDLP odpowiadający za sprawy społecznych funkcji lasu;
- Konsultant ds. kontaktów społecznych RDLP;
- Przedstawiciele Nadleśnictw, w granicach których znajdują się obszary objęte poleceniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 r. oraz obszary, na których wprowadzane będą, wskutek aktualizacji, wyłączenia lub ograniczenia w pozyskaniu drewna. Przedstawicielami Nadleśnictw powinni być pracownicy merytorycznie odpowiedzialni za wykonywane zadania z zakresu ochrony przyrody, hodowli, urządzania, użytkowania i ochrony lasu, analiz ekonomicznych i planowania, zamówień publicznych, współpracy z zakładami usług leśnych, marketingu oraz kontaktów społecznych i społecznych funkcji lasu.
3. Wskazania członków Zespołów dokonuje - w drodze zarządzenia - właściwy Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Spośród członków tych Zespołów wskazany winien być także Sekretarz każdego z Zespołów.
§ 2
1. Wynikiem prac Zespołów wskazanych w § 1 ust. 2 ma być wypracowanie propozycji aktualizacji listy obszarów, na których zgodnie z poleceniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 stycznia 2024 r. wprowadzone zostały wyłączenia oraz ograniczenia w pozyskaniu drewna, z zachowaniem założenia, iż powierzchnia obszarów, w ujęciu danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, objętych wyłączeniami i ograniczeniami w zakresie pozyskania drewna nie może być mniejsza niż powierzchnia obszarów wskazanych w poleceniu z dnia 8 stycznia 2024 r.
2. Zespół powołany w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zobowiązany będzie do wypracowania rozwiązań dotyczących lasów na obszarze tej regionalnej dyrekcji, odpowiadających zaleceniom wynikającym z polecenia z dnia 8 stycznia 2024 r.
3. W ramach podejmowanych działań Zespoły, o których mowa w § 1 ust. 2, zobligowane są do zorganizowania i przeprowadzenia konsultacji społecznych, w ramach których udział wziąć muszą w szczególności przedstawiciele organizacji społecznych i ekologicznych, samorządów, lokalnych społeczności oraz przemysłu drzewnego, w szczególności zakładów usług leśnych. Konsultacje takie winny zostać przeprowadzone na poziomie i przy pełnym współudziale jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, na obszarze których znajdują się tereny objęte wyłączeniami lub ograniczeniami w zakresie pozyskania drewna wskazane w poleceniu z dnia 8 stycznia 2024 r.
4. Aktualizacja, o której mowa w ust. 1 polegać powinna bądź na zamiennym - w stosunku do zaleceń wynikających z polecenia z dnia 8 stycznia 2024 r. - wskazaniu obszarów, w obrębie danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na których wprowadzone zostaną wyłączenia lub ograniczenia pozyskania drewna, bądź na modyfikacji zaleceń wynikających z polecenia z dnia 8 stycznia 2024 r., zgodnie z ustaleniami wypracowanymi w toku konsultacji społecznych. W przypadku gdy w ramach prac Zespołów zapadną ustalenia o utrzymaniu w mocy zaleceń wynikających z polecenia z dnia 8 stycznia 2024 r., wskazanie takie równoznaczne będzie z aktualizacją, o jakiej mowa w niniejszym zarządzeniu.
5. Wskazanie zaktualizowanej listy obszarów objętych wyłączeniami lub ograniczeniami w pozyskaniu drewna poprzedzone być musi przeprowadzeniem analizy ekonomiczno-gospodarczej, która także winna być elementem konsultacji prowadzonych zgodnie z ust. 2.
6. Zespoły, o których mowa w § 1 ust. 2, zobowiązane są do współpracy z Zespołem do spraw związanych z opracowaniem i analizą danych oraz współpracą w zakresie wskazania obszarów leśnych cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, powołanym Zarządzeniem nr 4 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 25 stycznia 2024 r., znak ZU.0210.1.2024, poprzez bieżące przedstawianie informacji o podejmowanych przez Zespoły działaniach i wypracowanych ustaleniach, szczególnie w zakresie zorganizowania i przeprowadzenia konsultacji społecznych, zgodnie z § 2 ust. 2.
7. Prace Zespołów, o których mowa w § 1 ust. 2, zakończyć powinny się najdalej z dniem 12 czerwca 2024 r., w której to dacie Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych winny zostać przedstawione:
1) zaktualizowana lista obszarów objętych wyłączeniami lub ograniczeniami w zakresie pozyskania drewna, wraz z uzasadnieniem dla każdej z propozycji dotyczącej wprowadzenia zmian w stosunku do wskazań zawartych w poleceniu z dnia 8 stycznia 2024 r.;
2) protokoły z przeprowadzonych konsultacji społecznych, ze wskazaniem zgłoszonych propozycji i wypracowanych rozwiązań.
§ 3
1. Do zadań Przewodniczących Zespołów należy w szczególności:
1) zwrócenie się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z prośbą o wskazanie przedstawiciela wchodzącego w skład Zespołu;
2) organizowanie i kierowanie pracami Zespołu;
3) zwoływanie i ustalanie spotkań Zespołu;
4) przydzielanie zadań członkom Zespołu i rozliczenie z ich realizacji;
5) zawarcie umów na wykonanie niezbędnych ekspertyz w zakresie prac Zespołu.
2. Przewodniczący może włączyć do prac Zespołu:
1) innych pracowników, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych PGL LP, za zgodą kierowników danych jednostek;
2) ekspertów zewnętrznych.
3. Przewodniczący jest upoważniony do zbierania informacji mających związek z pracami Zespołu i zwracania się do kierowników jednostek organizacyjnych PGL LP w sprawach związanych z pracami Zespołu.
4. Do zadań sekretarza Zespołu należy właściwe prowadzenie dokumentacji związanej z pracami Zespołu.
§ 4
Kierownicy jednostek zatrudniających członków Zespołów zapewniają właściwą organizację pracy w celu realizacji zadań przez członka zespołu.
§ 5
1. Zespoły realizują swoje zadania w trybie spotkań roboczych, które zwołuje Przewodniczący zespołu.
2. W okresach pomiędzy spotkaniami roboczymi niezbędne prace realizowane są zdalnie w miejscu zatrudnienia.
3. Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, delegujący pracowników będących członkami Zespołów, odniosą koszty ich przejazdów w ciężar działalności swoich jednostek, natomiast całość kosztów pobytu (zakwaterowania i wyżywienia) członków zespołu oraz koszty przejazdu i pobytu zapraszanych ekspertów spoza Lasów Państwowych oraz pracowników Lasów Państwowych spoza zespołu pokryje właściwa regionalna dyrekcja Lasów Państwowych.
§ 6
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH
Witold Koss
1 Art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) stanowi, że Minister, w celu dostosowania do polityki ustalonej przez Radę Ministrów zasad i kierunków działania podległych lub nadzorowanych centralnych organów administracji rządowej, innych urzędów lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, może wydawać kierownikom urzędów centralnych oraz kierownikom innych urzędów i jednostek organizacyjnych wiążące ich wytyczne i polecenia.
2 Art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 530) stanowi, że nadzór nad Lasami Państwowymi sprawuje minister właściwy do spraw środowiska, zaś zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o lasach minister właściwy do spraw środowiska sprawuje nadzór nad gospodarką leśną minister w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa.
3 Art. 33. ust. 1 ustawy o lasach stanowi, że Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
4 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. W § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
5 Art. 33 ust. 3 pkt 1a) ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00