ZARZĄDZENIE NR 107
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 29 listopada 2023 r.
w sprawie zmiany i nadania tekstu jednolitego Zarządzenia nr 14 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 10 lutego 2022 r. w sprawie doraźnego wyposażenia i testowania munduru leśnika (znak: GD.0210.1.2022)
GA.O.0210.3.2023
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1 w związku z § 6 statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2, mając na względzie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia (Dz. U. z 2017 r. poz. 2466 ze zm.) oraz Zarządzenie nr 1 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 4 stycznia 2019 r. w sprawie leśnej asysty honorowej (znak: GS.0210.1.2019) - zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Zarządzenie nr 14 z dnia 10 lutego 2022 r. w sprawie doraźnego wyposażenia i testowania munduru leśnika (znak: GD.0210.1.2022) otrzymuje brzmienie, jak w załączniku do niniejszego zarządzenia.
2. Zarządzeniu wymienionemu w ust. 1 nadaje się jednocześnie tekst jednolity.
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
DYREKTOR GENERALNY LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica
Załącznik do zarządzenia nr 107 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 29 listopada 2023 r.
Zarządzenie nr 14
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 10 lutego 2022 r.
w sprawie doraźnego wyposażenia i testowania munduru leśnika
GD.0210.1.2022
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach3 w związku z § 6 statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe4, mając na względzie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia (Dz. U. z 2017 r. poz. 2466 ze zm.) oraz Zarządzenie nr 1 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 4 stycznia 2019 r. w sprawie leśnej asysty honorowej (znak: GS.0210.1.2019)
- zarządzam, co następuje:
§ 1
1. W celu opracowania wzoru munduru wyjściowego leśnika w wersji galowej oraz w wersji dla asysty honorowej wprowadzam na wyposażenie i używanie przez pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, w szczególności Służby Leśnej, zestawy ubiorów przeznaczonych do testowania.
2. Testowanie odbywa za zgodą Ministra Klimatu i Środowiska.
3. Testowanie zestawów ubiorów, o którym mowa w ust. 1, ma na celu zebranie informacji do opracowania optymalnego w zakresie jakości i trwałości stosowanych tkanin oraz funkcjonalności elementów munduru leśnika.
§ 2
Testowe używanie zestawu ubioru służy realizacji zadań z zakresu reprezentacji i leśnej asysty honorowej w celu promocji leśnictwa i wizerunku Lasów Państwowych przez leśników biorących udział w wydarzeniach oraz uroczystościach ważnych dla leśnictwa i państwa.
§ 3
1. Zestaw ubioru testowego jako mundur wyjściowy, także w wersji galowej, z elementami dla asysty honorowej, w znaczeniu rozporządzenia jest wzorowany na mundurze określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 marca 1930 r. o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz. U. 1930 nr 25 poz. 222) składa się z następujących elementów:
1) kurtka mundurowa damska lub męska w kolorze oliwkowozielonym z zielonymi wypustkami;
2) spodnie damskie lub męskie w kolorze oliwkowozielonym z zielonymi wypustkami - tradycyjne i zwężane ze ściągaczem dla asysty honorowej;
3) spódnica w kolorze oliwkowozielonym z zielonymi wypustkam;
4) czapka w kolorze oliwkowozielonym;
5) koszula damska lub męska z długim rękawem w kolorze białym;
6) pasek szeroki z podwójnym zapięciem i bojówkami (dla asysty honorowej) oraz wąski skórzany do spodni lub spódnicy w kolorze brązowym;
7) krawat w kolorze ciemnozielonym;
8) oznaki służbowe;
9) szalik w kolorze ciemnooliwkowym;
10) skarpety w kolorze oliwkowym lub rajstopy cieliste;
11) płaszcz z podpinką damski lub męski;
12) półbuty męskie w kolorze brązowym;
13) buty zimowe męskie w kolorze brązowym;
14) czółenka damskie w kolorze brązowym;
15) kozaki zimowe damskie w kolorze brązowym;
16) buty „oficerki” z podkuciem w kolorze brązowym (dla asysty honorowej);
17) buty z opinaczami z podkuciem (dla asysty honorowej);
18) rękawice skórzane letnie i rękawice skórzane ocieplane damskie lub męskie w kolorze brązowym;
19) spinki do koszuli białej od stopnia zawodowego dyrektor leśny;
20) imiennik.
2. W testowanym mundurze:
1) kurtka męska i damska posiadają w głównym rzędzie zapięcie na 5 guzików z godłem wraz ze sznurem galowym w kolorze srebrnym z wplecioną zieloną nitką, zapinanym na drugim guziku od góry;
2) kurtka męska i damska posiadają oznaki służbowe na klapach oraz na lewym rękawie oznakę „Służba Leśna” (prostokątna 125 mm x 24 mm) - w przypadku, gdy osoba testująca jest pracownikiem Służby Leśnej - i naszywkę „Lasy Państwowe” (okrągła 81 mm);
3) płaszcz męski i damski posiada na lewym rękawie oznakę „Służba Leśna” (prostokątna 81 mm) - w przypadku, gdy osoba testująca jest pracownikiem Służby Leśnej i naszywkę „Lasy Państwowe” (okrągła 81 mm);
4) czapka posiada godło leśnika, wymienny otok, a w jego centralnej części wyszywane (żakard) dystynkcje, na daszku galony w zależności od posiadanego stopnia służbowego.
3. Czapka musi posiadać zieloną lamówkę, usztywnienie (napięcie) ronda i stabilizację odległości/wzniosu ronda nad otokiem.
4. Mundur w wersji galowej leśnika jest uzupełniony o żabkę do kordelasa w kolorze brązowym.
5. Zakończeniu podlega testowanie innych zestawów umundurowania.
§ 4
1. Zestaw ubioru jednostka zatrudniająca powierza pracownikom Lasów Państwowych za ich zgodą, do wykonywania zadań w ramach reprezentowania Lasów Państwowych lub udziału w leśnej asyście honorowej w uroczystościach ważnych dla Lasów Państwowych.
2. W celu utrzymania jednolitości umundurowania elementy testowego zestawu jednostki organizacyjne nabywają w uzgodnieniu z uprawnionym pracownikiem Wydziału Organizacji DGLP, a na poziomie dyrekcji regionalnej dyrektora regionalnego LP.
3. Kierownicy jednostek organizacyjnych LP, planują i ponoszą koszty wyposażenia i wykonywania zadań służbowych wymienionych w ust. 1.
4. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w zależności od potrzeb, zaopatrują pracowników w elementy składające się na zestaw umundurowania.
5. Dane o wyposażeniu pracownika w elementy ubioru określone w § 3, wprowadza się do Systemu Informacyjnego LP w części dotyczącego wyposażenia pracownika, poza przyznanymi punktami mundurowymi.
6. Zestaw ubioru określony w § 3 ust. 1-4 jest własnością jednostki LP, która go zapewnia.
7. Elementy umundurowania, których testowanie zostało zakończone, pozostawia się pracownikom do ich zużycia. Elementy munduru wyjściowego w wersji galowej niewymienione w § 3 ust. 1-4, których testowanie zostało zakończone, pozostawia się pracownikom do ich zużycia z zakazem ich użytkowania.
§ 5
1. Testowanie odbywa się w uzgodnieniu z uprawnionym pracownikiem Wydziału Organizacji DGLP lub pracownikiem rdLP.
2. Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu przeprowadzi wśród wyposażonych w zestaw ubioru, o którym mowa w § 1, badanie ankietowe cech użytkowych całości, a także poszczególnych jego elementów.
3. Badanie ankietowe, o którym mowa w ust. 2, stanowi podstawę opracowania raportu z rekomendacjami, który zostanie przedstawiony Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, nie wstrzymuje jednocześnie dalszego używania zestawu ubioru testowego określonego w § 3.
4. Testowanie i jego wyniki będą stanowić podstawę do decyzji o opracowaniu dokumentacji techniczno-technologicznej wzoru munduru leśnika.
§ 6
(skreślony)
§ 7
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
DYREKTOR GENERALNY LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica
1 art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1356, 1688) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. W § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1356, 1688) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.
4 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. W § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00