Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-11-11
Wersja aktualna od 2023-11-11
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 102
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 10 listopada 2023 r.
w sprawie powołania zespołu zadaniowego do spraw związanych z opracowaniem zasad ewidencjonowania, wykorzystywania oraz sprawowaniem nadzoru nad „Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi" w Lasach Państwowych
MD.402.1.2023
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach1 oraz w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2, w wykonaniu zadań, wynikających z obowiązków Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonych w art. 33 ust. 3 pkt. 33 ustawy o lasach, zarządzam, co następuje:
§ 1
Powołuję zespół zadaniowy do spraw związanych z ewidencjonowaniem, wykorzystaniem oraz sprawowaniem nadzoru nad „Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi" w Lasach Państwowych, zwany dalej Zespołem, w składzie:
1. Karol Majewski - Naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych i Transportu - Przewodniczący Zespołu,
2. Mikołaj Chudzik - Referent Wydziału Inwestycji Drogowych i Transportu - Sekretarz Zespołu,
3. Jacek Przypaśniak - Naczelnik Wydziału Urządzania Lasu,
4. Agata Nowakowska - Wydział Urządzania Lasu, RDLP w Krośnie,
5. Przemysław Rachwał - Starszy Specjalista SL, RDLP w Szczecinie,
6. Daniel Janczyk - kierujący Zespołem ds. Geomatyki, RDLP w Toruniu,
7. Paweł Szymański - Nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna,
8. Wojciech Czajka - Inżynier Nadzoru, Nadleśnictwo Lipusz,
9. Aleksandra Kulis - Specjalista SL, Nadleśnictwo Opoczno.
§ 2
1. Zakres prac Zespołu obejmuje:
1) opracowanie systemu inwentaryzacji oraz ewidencjonowania Bezzałogowych Statków Powietrznych w SILP,
2) przedstawienie propozycji struktury zespołów koordynujących zagadnienia związane z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych na poziomie rdLP i nadleśnictw,
3) stworzenie zasad funkcjonowania systemu koordynacji wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych,
4) określenie zakresu potrzeb Bezzałogowych Statków Powietrznych pod kątem ich przydatności dla potrzeb gospodarki leśnej,
5) określenie docelowej ilości wraz ze skazaniem parametrów technicznych w odniesieniu do aktualnego i przyszłego zapotrzebowania,
6) określenie możliwości wdrożenia Bezzałogowych Statków Powietrznych w jednostkach Lasów Państwowych,
7) wskazanie potrzeb w zakresie ilości oraz organizacji ośrodków szkolenia dla operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych,
8) określenie zasad ubezpieczenia Bezzałogowych Statków Powietrznych i operatorów,
9) współpraca oraz wsparcie wydziałów merytorycznych ds. gospodarki leśnej, promocji i edukacji leśnej.
2. W ramach prac zespołu zostaną poruszone następujące zagadnienia:
1) analiza obowiązujących uwarunkowań prawa powszechnego,
2) analiza obowiązujących przepisów wewnętrznych regulujących sprawy Bezzałogowych Statków Powietrznych na szczeblu poszczególnych rdLP,
3) obowiązujące zasady szkolenia operatorów i pilotów Bezzałogowych Statków Powietrznych w Lasach Państwowych,
4) analiza potencjalnych aspektów ekonomicznych związanych z wprowadzeniem i wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych,
5) standaryzacja floty Bezzałogowych Statków Powietrznych w Lasach Państwowych,
6) możliwość prowadzenia centralnych zakupów Bezzałogowych Statków Powietrznych przez wybrane Zakłady Lasów Państwowych,
7) próba sformułowania założeń do postępowań w sprawie zamówienia publicznego mającego na celu zakup Bezzałogowych Statków Powietrznych oraz oprogramowania,
8) wskazanie minimalnych wymagań instrukcji operacyjnej,
§ 3
1. Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:
1) organizowanie i kierowanie pracami Zespołu,
2) zwoływanie i ustalanie spotkań Zespołu,
3) przydzielanie zadań członkom Zespołu i rozlicznie z ich realizacji,
4) wnioskowanie do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o zawarcie umów na wykonanie niezbędnych ekspertyz w zakresie prac Zespołu.
2. Przewodniczący może włączyć do prac Zespołu:
1) innych pracowników, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych PGL LP, za zgodą kierowników danych jednostek,
2) ekspertów zewnętrznych.
3. Przewodniczący jest upoważniony do zbierania informacji mających związek z pracami Zespołu i zwracania się do kierowników jednostek organizacyjnych PGL LP w sprawach związanych z pracami Zespołu.
4. Przewodniczący wnioskuje do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia Zespołu zapraszanym ekspertom spoza Lasów Państwowych.
§ 4
Wymagane w regulaminie organizacyjnym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych uzgodnienie w sprawie zasad udziału pracowników spoza DGLP w pracach zespołu uznaje się za spełnione z mocy niniejszego zarządzenia.
§ 5
Kierownicy jednostek zatrudniających członków zespołu zapewniają właściwą organizację pracy w celu realizacji zadań przez członka zespołu.
§ 6
1. Zespół realizuje swoje zadania w trybie spotkań roboczych, które na wniosek Przewodniczącego zespołu, zwołuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
2. W okresach pomiędzy spotkaniami roboczymi niezbędne prace realizowane są zdalnie w miejscu zatrudnienia.
3. Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, delegujący pracowników będących członkami zespołu, odniosą koszty ich przejazdów w ciężar działalności swoich jednostek, natomiast całość kosztów pobytu (zakwaterowania i wyżywienia) członków zespołu oraz koszty przejazdu i pobytu zapraszanych ekspertów spoza Lasów Państwowych oraz pracowników Lasów Państwowych spoza zespołu pokryje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.
§ 7
1. Koszty przejazdów na posiedzenie uczestników Zespołu pokrywają jednostki organizacyjne Lasów Państwowych będące pracodawcami członków zespołu, a koszty delegacji tych pracowników odniosą w ciężar działalności administracyjnej danej jednostki.
2. Koszty pozostałe, w tym koszty organizacji spotkań Zespołu pokryje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych ze środków funduszu leśnego.
§ 8
Przewodniczący Zespołu w terminie do 30 września 2024 r. złoży sprawozdanie końcowe z pracy Zespołu, a na żądanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych będzie składał sprawozdania bieżące.
§ 9
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.
DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica
1 Art. 33. ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1356 ze zm.) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. W § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Przepis art. 33 ust. 3 pkt. 1a) ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.