Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 8 poz. 18
Wersja archiwalna od 2023-07-12 do 2023-12-13
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 8 poz. 18
Wersja archiwalna od 2023-07-12 do 2023-12-13
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 75
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 10 lipca 2023 r.

w sprawie ustanowienia „Kordelasa Leśnika Polskiego wzór 2023”

GA.O.1154.3.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1, zwanej dalej ustawą o lasach, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2, w wykonaniu zadań wynikających z obowiązków Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych określonych w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach3 - zarządzam co następuje:

§ 1

1. Ustanawiam „Kordelas Leśnika Polskiego wzór 2023” zwany dalej „Kordelasem”, jako honorową i paradną oznakę pracowników Lasów Państwowych, nawiązującą do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowionej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 marca 1930 r. o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz. U. z 1930 r., nr 25, poz. 222).

2. Kordelas posiada trzy stopnie:

1) Stopień I: głownia dwustronna ze stali hartowanej, nierdzewnej, chromowanej z wytrawionym logiem Lasów Państwowych, z rękojeścią stalową zwieńczoną głową orła nawiązującą do godła państwowego. Pochwa skórzana z trokami w kolorze brązowym. Jelec, okucia pochwy z dwoma okrągłymi uchwytami na troki, głowa orła z koroną oraz elementy metalowe pochwy i troków wykonane ze stali w kolorze złotym.

2) Stopień II: głownia jednostronna z fałszywym ostrzem ze stali hartowanej, nierdzewnej z wytrawionym logiem Lasów Państwowych, z rękojeścią drewnianą (drewno twarde). Pochwa skórzana z trokami i żabką w kolorze brązowym. Jelec, głowica i okucia pochwy oraz elementy metalowe pochwy, troków i żabki wykonane z mosiądzu szczotkowanego.

3) Stopień III: głownia jednostronna ze stali hartowanej nierdzewnej z rękojeścią drewnianą (drewno twarde). Pochwa metalowa w kolorze brązowym. Jelec, głowica ze stali nierdzewnej polerowanej.

3. Na głowni w pobliżu jelca Kordelasów wszystkich stopni umieszcza się logo Lasów Państwowych.

4. Kordelasom wszystkich stopni nadaje się unikalny numer identyfikacyjny.

5. Wzory poszczególnych stopni Kordelasa wraz ze szczegółowym opisem wykonania (parametrami) zawiera załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 2

1. Kordelas może być nadawany osobom uprawnionym do noszenia munduru leśnika, wymienionym w art. 35a ustawy o lasach.

2. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może nadać Kordelas stopnia I osobom innym, niż wymienionym w § 2 ust. 1.

3. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych otrzymuje w trybie urzędowym Kordelas stopnia I, o ile nie posiadał go przed objęciem stanowiska.

4. Kordelas jest nadawany w uznaniu szczególnych zasług dla leśnictwa, w trybie urzędowym lub wnioskowym przez:

1) Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych - stopnia I, II i III.

2) Dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych - stopnia II i III.

5. Szczególne zasługi dla leśnictwa stanowią wybitne osiągnięcia, przynajmniej w jednej z niżej wymienionych dziedzin:

1) rozwój Lasów Państwowych, w tym: działalność badawczo-rozwojowa ze szczególnym naciskiem na wdrażanie prac badawczych oraz realizację prac rozwojowych, zarządzanie i organizacja;

2) gospodarka leśna, w tym także likwidacja skutków zjawisk katastroficznych i klęsk żywiołowych;

3) edukacja przyrodniczo-leśna i kształtowanie pozytywnego wizerunku Lasów Państwowych;

4) ochrona mienia Lasów Państwowych;

5) posiadanie wybitnych kwalifikacji zawodowych uznanych przez środowisko zawodowe i/lub naukowe i uzyskanie wzorowej oceny swojej pracy w środowisku, zarówno u przełożonych jak i współpracowników;

6) promowanie Lasów Państwowych w kraju lub poza jego granicami;

7) zasługi dla rozwoju gospodarki leśnej na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe;

8) współpraca i realizacja wspólnych zadań o kluczowym znaczeniu w dziedzinach wymienionych w pkt 1-4.

9) ratowanie życia lub zdrowia.

6. Kordelas III stopnia może być także nadany w uznaniu minimum 30 letniej, nienagannej, pracy w jednostkach Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

7. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych lub Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych decyduje o nadaniu lub odmowie nadania Kordelasa po rozważeniu wniosku.

8. Odmowa nadania Kordelasa nie wymaga uzasadnienia.

§ 3

Kordelas nadawany jest wraz z legitymacją i aktem nadania, których wzory zawiera załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§ 4

Kordelas Leśnika Polskiego noszony jest do munduru wyjściowego w wersji galowej podczas wystąpień reprezentacyjnych, uroczystości i innych wydarzeń związanych z kultywowaniem tradycji patriotycznych, kulturalnych, społecznych i historycznych.

§ 5

1. Kordelas paradny stanowi element stałego wyposażenia członków Leśnej Asysty Honorowej.

2. Kordelas paradny wykonany jest według wzoru kordelasa I stopnia, jednak nie posiada numeru seryjnego.

3. Członkowie Leśnej Asysty Honorowej obowiązani są do noszenia Kordelasa paradnego podczas pełnienia asysty, zgodnie z Ceremoniałem Lasów Państwowych.

§ 6

1. Traci moc zarządzenie nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 czerwca 2001 r. w sprawie zmiany Zarządzenia nr 19 z dnia 2 marca 1999 r. wprowadzającego jednolity tekst Zarządzenia nr 25 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 października 1996 r. w sprawie ustanowienia Kordelasa Leśnika Polskiego wzór 1996, zn. spr.: GD-013/20/2001.


§ 7

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 12 lipca 2023 r.

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH

Józef Kubica


1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 672 ze zm.) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00