Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-02-22
Wersja aktualna od 2023-02-22
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 29
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 22 lutego 2023 r.
w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej pracownikom Lasów Państwowych w nabywaniu prywatnych pojazdów, używanych również do celów służbowych
MD.4001.1.2023
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1 w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2, w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o którym mowa w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach3, zarządzam, co następuje:
§ 1
1. Zarządzenie określa zasady udzielania pomocy finansowej przy nabywaniu przez pracowników Lasów Państwowych prywatnych samochodów osobowych, motocykli, motorowerów, zwanych dalej pojazdami, które używane będą również do celów służbowych w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (LP).
2. Pracodawca może umożliwić pracownikom zakup pojazdu z udziałem pomocy finansowej pod warunkiem używania tego pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych umową.
§ 2
1. Pomoc finansowa polega na udzieleniu pracownikowi przez pracodawcę pożyczki z posiadanych środków obrotowych jednostki organizacyjnej LP zatrudniającej pracownika.
2. Z pomocy finansowej nie mogą skorzystać pracownicy jednostek organizacyjnych LP posiadający prawo do stałego dysponowania samochodem służbowym.
§ 3
1. Pracownicy wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy finansowej zobligowani są również do przedstawienia dokumentów, o których mowa w ust. 2 lub ust. 3 poświadczających zasadność wnioskowanego wsparcia.
2. Pracownicy zainteresowani otrzymaniem pomocy finansowej wraz z wnioskiem powinni złożyć:
1) zestawienie łącznej liczby odbytych podróży służbowych (wraz z liczbą kilometrów przejechanych pojazdem niestanowiącym własności pracodawcy z tytułu wykonywanych podróży służbowych) za okres ostatnich 24 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,
2) ostatnią obowiązującą umowę w przypadku osób, z którymi zawarto umowę na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych.
3. Pracownicy wnioskujący o udzielenie pomocy finansowej, którzy z racji rozpoczęcia pracy bądź dotychczasowego charakteru pracy nie mogą przedstawić zestawienia oraz umowy, o których mowa w ust. 2 są zobligowani do złożenia informacji o planowanej ilości podróży służbowych (w tym również o ich braku) oraz o planowanym miesięcznym limicie kilometrów na jazdy lokalne (w tym również o jego braku) w okresie 6 miesięcy następujących po miesiącu złożenia wniosku.
4. Decyzję o udzieleniu pracownikowi pożyczki podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej LP zatrudniającej pracownika, kierując się możliwościami finansowymi jednostki, potrzebami transportowymi, koniecznością zapewnienia sprawnego nadzoru nad funkcjonowaniem jednostki.
5. Decyzję o udzieleniu pożyczki dyrektorom regionalnych dyrekcji LP, kierownikom zakładów o zasięgu krajowym podejmuje Dyrektor Generalny LP, a podpisanie umów i ich realizacja następuje w jednostkach organizacyjnych LP, prowadzących obsługę finansową tych pracowników.
6. Wysokość pożyczki, której udziela się pracownikowi nie może przekraczać 50 000 zł i 90% wartości zakupionego pojazdu (wzór umowy stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia).
7. Wysokość oprocentowania pożyczki jest równa oprocentowaniu środków obrotowych na rachunku bankowym, na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego udzieloną pożyczkę w banku prowadzącym rachunek główny jednostki udzielającej pożyczkę lub oprocentowaniu prowadzonych lokat bankowych, jednak nie mniej niż 1,5% liczone w stosunku rocznym.
8. Zabezpieczenie spłaty pożyczki stanowi jedna z niżej wymienionych form:
1) poręczenie dwóch pracowników jednostki organizacyjnej LP, w której zatrudniony jest pracownik (pożyczkobiorca), niebędących w okresie wypowiedzenia;
2) gwarancja bankowa;
3) gwarancja ubezpieczeniowa;
4) zastaw rejestrowy.
9. Kwota pożyczki udzielonej pracownikowi jest przekazywana przed zakupem pojazdu na konto bankowe wg wskazań pracownika kupującego pojazd.
10. Pracownik w terminie 14 dni po dokonaniu zakupu pojazdu, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy, licząc od daty otrzymania pożyczki, pod rygorem natychmiastowego zwrotu otrzymanej pożyczki, zobowiązany jest do przedstawienia dowodu zakupu pojazdu. Za datę otrzymania pożyczki uważa się datę zawarcia umowy pożyczki.
11. Pracownik w terminie 60 dni po dokonaniu zakupu pojazdu, pod rygorem natychmiastowego zwrotu otrzymanej pożyczki, zobowiązany jest do przedstawienia dowodu rejestracyjnego, w którym został wskazany jako właściciel pojazdu.
12. Z pomocy finansowej o której mowa w § 2 pracownicy mogą korzystać nie częściej niż co 5 lat, po zakończeniu spłaty poprzedniej pożyczki.
13. Dopuszcza się możliwość skorzystania z pomocy finansowej po raz kolejny pracownikom którzy całkowicie spłacili poprzednią pożyczkę pod warunkiem, że suma pożyczek uzyskanych w okresie 5 lat, nie przekroczyła limitu wskazanego w ust. 7.
§ 4
1. Udzielona pracownikowi pożyczka na zakup pojazdu nie podlega umorzeniu, z zastrzeżeniem ust. 5 i powinna być przyznana pracownikowi gwarantującemu jej zwrot w okresie zatrudnienia. Okres zwrotu pożyczki nie może być dłuższy niż 60 miesięcy.
2. Zabezpieczenia spłaty pożyczki, wszelkie opłaty i obciążenia wynikające z pożyczki leżą po stronie pożyczkobiorcy i powinny być ujęte i jednoznacznie określone w umowie pożyczki.
3. Umowa pożyczki może być uzupełniona oświadczeniem pracownika w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 1 § pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1805 ze zm.) w odniesieniu do niespłaconej części pożyczki oraz odsetek.
4. Spłata pożyczki na zakup pojazdu następuje poprzez potrącanie określonych kwot z miesięcznych wynagrodzeń pracownika.
5. W szczególnych przypadkach, wynikających z sytuacji życiowych lub zawodowych i służbowych pożyczka może być umorzona na podstawie stosownego wniosku złożonego do pracodawcy. Umorzenie pożyczki odbywa się zgodnie z obowiązującymi w LP regulacjami w sprawie udzielania ulg w spłacie i umarzaniu należności pieniężnych LP.
§ 5
Niespłacona część pożyczki staje się natychmiast wymagalna w przypadku:
1) nieuzasadnionej odmowy używania do celów służbowych pojazdu prywatnego zakupionego z udziałem pomocy finansowej;
2) rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę;
3) cofnięcia zgody pracownika na potrącanie rat pożyczki z jego wynagrodzenia;
4) zbycia pojazdu zakupionego z udziałem pomocy finansowej przed zakończeniem całkowitej spłaty pożyczki;
5) użycia środków pożyczki na inne cele niż została udzielona;
6) nieprzedstawienia dowodu zakupu pojazdu w terminie określonym w § 3 ust. 11;
7) nieprzerejestrowania pojazdu po zakupie na pracownika w terminie określonym w § 3 ust.12.
§ 6
W przypadku gdy wartość udzielonej pożyczki przekracza 90% wartości zakupionego pojazdu, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu różnicy ustalonej jako wartość udzielonej pożyczki pomniejszona o 90% wartości zakupionego pojazdu w terminie 30 dni od daty zakupu.
§ 7
W przypadku zmiany pracodawcy w ramach jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, spłata rat pożyczki wg harmonogramu spłat będącego załącznikiem do umowy pożyczki może być kontynuowana na wniosek pracownika, za zgodą poprzedniego pracodawcy, poprzez indywidualne spłaty, bądź potrącenia rat z wynagrodzenia u nowego pracodawcy i przekazywania ich do jednostki, która udzieliła pożyczki.
§ 8
1. Pracownik, korzystający z pożyczki, zobowiązany jest do używania zakupionego pojazdu do celów służbowych zgodnie z warunkami zawartej w tym celu umowy na używanie prywatnego samochodu/motocykla/motoroweru w jazdach lokalnych.
2. Pracownik zobowiązany jest poinformować pracodawcę o zbyciu pojazdu zakupionego z udziałem środków pożyczki przed zakończeniem jej spłaty.
§ 9
Traci moc zarządzenie nr 46 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie zasad udzielania pomocy finansowej pracownikom Lasów Państwowych w nabywaniu prywatnych samochodów osobowych, motocykli, motorowerów, używanych również do celów służbowych (znak sprawy: OB.4001.7.2018).
§ 10
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
DYREKTOR GENERALNY LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz.672 ze zm.) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także inne przepisy prawa Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny w szczególności inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.