Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 4 poz. 6
Wersja aktualna od 2023-02-22
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 4 poz. 6
Wersja aktualna od 2023-02-22
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 27
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 22 lutego 2023 r.

w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, zasad ich użytkowania oraz zasad wykorzystywania samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

MD.4000.1.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1 w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2, zarządzam, co następuje:

Rozdział I

Samochody służbowe

§ 1

1. W jednostkach organizacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (PGL LP) liczbę samochodów służbowych, w tym samochodów osobowych w rozumieniu art. 2 ust. 40 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym3 ustala się następująco:

1) w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) - nie więcej niż 8 samochodów;

2) w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) liczbę ustala w drodze Decyzji Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, po zapoznaniu się z określonymi w stosownym wniosku potrzebami wynikającymi z indywidualnych uwarunkowań dyrekcji;

3) w nadleśnictwie - nie więcej niż 2 samochody (jeden samochód na potrzeby posterunku Straży Leśnej i jeden samochód na potrzeby administracyjno-gospodarcze), przy czym Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, po przedstawieniu uzasadnionego wniosku nadleśniczego, może wyrazić zgodę na zwiększenie liczby pojazdów ponad ustalony limit;

4) w zespole ochrony lasu (ZOL) - nie więcej niż 1 samochód;

5) w zakładach PGL LP o zasięgu krajowym liczbę ustala w drodze Decyzji Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, po zapoznaniu się z określonymi w stosownym wniosku potrzebami wynikającymi z indywidualnych uwarunkowań zakładu;

6) w zakładach PGL LP o zasięgu regionalnym liczbę ustala w drodze Decyzji Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, po zapoznaniu się z określonymi w stosownym wniosku potrzebami wynikającymi z indywidualnych uwarunkowań zakładu.

2. Limity określone w ust. 1 nie dotyczą:

1) samochodów służących do ochrony przeciwpożarowej;

2) motocykli, skuterów, motorowerów, quadów i skuterów śnieżnych;

3) pojazdów nieposiadających prawa do rejestracji.

3. Zasady, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, dotyczą samochodów będących we władaniu jednostek organizacyjnych PGL LP oraz samochodów oddanych im do używania na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy najmu.

§ 2

1. Uprawnieni do korzystania z samochodów służbowych są pracownicy jednostek organizacyjnych PGL LP oraz, w szczególnych przypadkach, osoby trzecie wykonujące pracę lub usługę na rzecz danej jednostki LP.

2. Osobą odpowiedzialną za samochody służbowe jest kierownik jednostki organizacyjnej PGL LP lub osoba przez niego wskazana.

§ 3

1. Kierownik jednostki organizacyjnej PGL LP wyznacza dla samochodów służbowych stałe miejsce parkowania, z uwzględnieniem potrzeb gospodarczych i organizacyjnych tej jednostki.

2. W przypadkach podyktowanych potrzebami jednostki dopuszcza się parkowanie samochodów w innych miejscach.

3. Dla samochodów użytkowanych przez kierowników jednostek organizacyjnych PGL LP stałe miejsce parkowania wyznacza kierownik jednostki nadrzędnej.

4. Kierownik jednostki organizacyjnej PGL LP może wyrazić zgodę na dojazd pojazdem służbowym z domu do pracy i z pracy do domu swoim pracownikom, natomiast kierownikowi jednostki zgodę taką może wydać kierownik jednostki nadrzędnej.

5. Przebieg pojazdu służbowego podlega ewidencji w miesięcznej karcie pracy (KSO).

§ 4

1. Zwrot kosztów zużycia energii elektrycznej, niezbędnej dla naładowania samochodu służbowego, poniesionych przez pracownika za jednostkę organizacyjną PGL LP następuje na jego wniosek według wzoru określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 pracownik składa do rozliczenia najpóźniej do końca piątego dnia roboczego w miesiącu następującym po miesiącu, za który przysługuje zwrot.

§ 5

Za naruszenie przepisów ruchu drogowego przez kierującego samochodem służbowym i wynikające z tego zobowiązania odpowiada naruszający te przepisy.

§ 6

1. Wprowadza się obowiązek trwałego oznakowania samochodów służbowych Straży Leśnej wspólnym znakiem graficznym zgodnym z rozdziałem 6.1. „Księgi identyfikacji wizualnej PGL LP".

2. Samochód służbowy Straży Leśnej powinien posiadać na dachu podświetlony emblemat w kolorze białym z napisem „STRAŻ LEŚNA" wraz z bocznymi lampami błyskowymi w kolorze pomarańczowym.

3. Dopuszcza się stosowanie, na podstawie odrębnych przepisów, na dachu służbowego samochodu Straży Leśnej podświetlonego emblematu w kolorze białym z napisem „STRAŻ LEŚNA" wraz z bocznymi lampami błyskowymi w kolorze niebieskim.

Rozdział II

Samochody prywatne używane również do celów służbowych

§ 7

1. Podróż pracownika używającego samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru niebędącego własnością pracodawcy, którego zakup został dofinansowany z wykorzystaniem aktualnej pomocy finansowej udzielonej ze środków jednostki organizacyjnej PGL LP odbywa się z użyciem tego środka transportu, co najmniej do czasu spłaty tej pożyczki, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi lub komunikacyjnymi, w tym odległością od miejsca rozpoczęcia podróży do wyznaczonego przez pracodawcę miejsca, a także w przypadku braku możliwości dysponowania pojazdem dofinansowanym z wykorzystaniem aktualnej pomocy finansowej udzielonej ze środków jednostki organizacyjnej PGL LP, podróż pracownika, o którym mowa w ust. 1, odbywa się, w uzgodnieniu z pracodawcą, z użyciem innego środka transportu.

§ 8

1. Wykorzystywanie przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodu osobowego, motocykla lub motoroweru niebędącego własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, której wzór określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

2. Pracownik, który nie posiada aktualnej pożyczki na zakup pojazdu z wykorzystaniem środków jednostki organizacyjnej PGL LP może wykorzystywać do jazd lokalnych więcej niż jeden samochód osobowy, motocykl lub motorower niebędący własnością pracodawcy, jeżeli posiada prawo do dysponowania tymi pojazdami oraz zawarł umowę, o której mowa w ust. 1.

3. Obszar jazd lokalnych dla poszczególnych pracowników odpowiada miejscu pracy określonemu w umowie o pracę, z uwzględnieniem § 4 PUZP.

4. Limit kilometrów na jazdy lokalne, wykonywane samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy przyznaje w umowie o używanie tych pojazdów do celów służbowych, o której mowa w ust. 1:

1) nadleśniczy - pracownikom nadleśnictwa;

2) dyrektor zakładu - pracownikom zakładu;

3) dyrektor RDLP - pracownikom biura RDLP oraz nadleśniczym i dyrektorom zakładów o zasięgu regionalnym;

4) Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - pracownikom DGLP oraz dyrektorom RDLP i dyrektorom zakładów o zasięgu krajowym.

5. Przy ustaleniu limitu kilometrów, o którym mowa w ust. 5, bierze się pod uwagę zakres i charakter zadań wykonywanych przez pracownika.

§ 9

Zwrot kosztów dojazdów leśniczych, podleśniczych i gajowych do siedziby nadleśnictwa, z użyciem do celów służbowych pojazdu niebędącego własnością pracodawcy następuje na podstawie przepisów w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

§ 10

1. Zwrot kosztów dojazdów leśniczych, podleśniczych i gajowych, z którymi zawarto umowę o używanie pojazdu niebędącego własnością pracodawcy do celów służbowych w przypadku gdy kancelaria leśnictwa, znajdujących się poza zasięgiem terytorialnym leśnictwa dojazd do niej traktowany jest jak jazda lokalna w ramach ustalonego miesięcznego limitu kilometrów.

2. Zwrot kosztów używania do celów służbowych w jazdach lokalnych pojazdów niebędących własnością pracodawcy następuje po złożeniu przez pracownika oświadczenia.

§ 11

1. Wprowadza się możliwość oznakowania samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy używanych do celów służbowych.

2. Oznakowanie samochodów, o których mowa w ust. 1 nie może mieć charakteru trwałego i polega na umieszczeniu w samochodzie identyfikatora (plakietki). Identyfikator (plakietka) może być używany wyłącznie przy wykonywaniu obowiązków służbowych z użyciem samochodu, o którym mowa w ust. 1.

3. Wzór identyfikatora (plakietki) zawiera rozdział 6.2. Księgi identyfikacji wizualnej PGL LP.

4. W przypadku zmian organizacyjnych lub zdarzeń wynikających ze stosunku pracy (w szczególności zmiany nadleśnictwa, leśnictwa lub stanowiska) identyfikator (plakietka) podlega zwrotowi do jednostki, która ją wydała.

5. Koszty związane z oznakowaniem samochodów osobowych stanowiących własność pracowników jednostek PGL LP używanych do celów służbowych ponoszą jednostki LP zatrudniające tych pracowników.

§ 12

Wnioski o wydanie decyzji, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, 5 i 6 powinny zostać złożone w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.

§ 13

Traci moc zarządzenie nr 21 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 kwietnia 2021 r. w sprawie stanu liczbowego samochodów osobowych i innych samochodów o ładowności do 3,5 tony, zasad ich użytkowania oraz zasad wykorzystywania samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy w celach służbowych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (zn. ZI.4000.7.2020).

§ 14

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

DYREKTOR GENERALNY LASÓW PAŃSTWOWYCH

Józef Kubica


1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 672 ze zm.) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także inne przepisy prawa, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 Art. 2 pkt 40 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 988 ze zm.) definiuje samochód osobowy jako „pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu".

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00