Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 2 poz. 43
Wersja aktualna od 2023-01-12
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 2 poz. 43
Wersja aktualna od 2023-01-12
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 9
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 12 stycznia 2023 r.

w sprawie zatwierdzenia „Programu - Neutralizacja niebezpiecznych odpadów na terenach leśnych PGL LP"

GW.011.11.1.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach1, zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 - w wykonaniu zadań wynikających z obowiązku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy3, a ponadto mając na względzie art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy4 - postanawiam, co następuje:

§ 1

Zatwierdzam do stosowania i użytku służbowego „Program - Neutralizacja niebezpiecznych odpadów na terenach leśnych PGL LP", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2

1. Działania opisane w Programie mogą być realizowane przez zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP.

2. Realizacja działań opisanych w Programie stanowi wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, o którym mowa w art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy.

3. Przedsięwzięcie to może być finansowane:

1) ze środków funduszu leśnego, przy zachowaniu przepisów Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 października 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych;

2) z innych źródeł krajowych i zagranicznych, a w szczególności ze środków własnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub budżetu Unii Europejskiej.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2023 r.

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH

Józef Kubica


1 Art. 33 ust.1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 672) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także inne przepisy prawa, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnego gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.

4 Art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowi m.in., że środki funduszu leśnego mogą być przeznaczone również na wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w szczególności w zakresie gospodarki leśnej.

Załącznik do Zarządzenia nr 9
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 12 stycznia 2023 r.

„Program - Neutralizacja niebezpiecznych odpadów
na terenach leśnych PGL LP"

Zatwierdzam do użytku służbowego:

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH

1. Cel programu

Celem programu jest m. in:

a) Opracowanie oraz wdrożenie istniejących innowacyjnych metod neutralizacji odpadów niebezpiecznych in situ na terenach leśnych;

b) Dostarczenie formalnoprawnych rozwiązań w zakresie możliwości zastosowania alternatywnych metod unieszkodliwiania PWiN (przedmioty wybuchowe i niebezpieczne), zabezpieczających środowisko przyrodnicze przed przeniknięciem do niego szkodliwych substancji;

c) Zmniejszenie negatywnego wpływu odpadów niebezpiecznych na gleby leśne, wody powierzchniowe i szatę roślinną poprzez optymalizację metod usuwania tych odpadów w sposób bezpieczny dla środowiska przyrodniczego;

d) Opracowanie rekomendacji zarządzania odpadami niebezpiecznymi na terenach leśnych.

2. Uczestnicy programu

W programie uczestniczyć mogą zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP wykonujące działania w zakresie neutralizacji niebezpiecznych odpadów na terenach leśnych.

3. Czas trwania programu

Program ma charakter ciągły. Czas realizacji poszczególnych działań przez jednostki organizacyjne PGL LP jest zależny od ilości odpadów niebezpiecznych do neutralizacji.

4. Zakres działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP

Do działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP na rzecz działań w zakresie gospodarowania niebezpiecznymi odpadami na terenach leśnych, należą:

a) wybór lokalizacji (terenu podlegającego remediacji);

b) prace przygotowawcze (dokumentacja projektowa i środowiskowa);

c) modelowanie przestrzenne środowiska przyrodniczego (m.in. skanowanie Lidar udoskonalone metodą GPS, dane geologiczne i hydrologiczne);

d) badania geofizyczne i geologiczne;

e) wykonywanie analiz laboratoryjnych;

f) modelowanie wpływu skażeń na analizowanych obszarach leśnych;

g) usuwanie odpadów niebezpiecznych i ich negatywnego wpływu na środowisko;

h) działania edukacyjne i informacyjne;

i) zarządzanie projektem, w tym monitoring rzeczowy i finansowy;

j) inne niż ww. działania niezbędne do osiągania celów niniejszego programu.

5. Zasady refundacji poniesionych wydatków ze źródeł funduszu leśnego

Środki funduszu leśnego mogą zostać przeznaczone na refundację poniesionych wydatków na działania realizowane w ramach niniejszego programu, przy uwzględnieniu następujących uwarunkowań:

a) środki funduszu leśnego mogą stanowić wkład własny do wydatków kwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP;

b) środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków niekwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP, w szczególności tych, które wpisują się w zakres działań ochronnych wyszczególnionych w punkcie nr 4;

c) środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków poniesionych na działania ochronne wyszczególnione w punkcie nr 4, realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP;

d) zakres rzeczowo-finansowy działań podlegających refundacji w danym roku, ustalany będzie na etapie budowy planów finansowo-gospodarczych PGL LP zgodnie z procedurą ujmowania zadań w planie wydatków funduszu leśnego, ustaloną w rozdziale 2 Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 października 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00