Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-03-14
Wersja aktualna od 2023-03-14
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 111
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 21 grudnia 2022 r.
w sprawie zatwierdzenia „Programu - Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe”
GW.011.27.2022
(ostatnia zmiana: BILP. z 2023 r., poz. 11)
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach1, zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 - w wykonaniu zadań wynikających z obowiązku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy3, a ponadto mając na względzie art. 58 ust. 2 pkt 3 ustawy4 - postanawiam, co następuje:
§ 1
Zatwierdzam do stosowania i użytku służbowego „Program - Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe”, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
1. Realizacja działań opisanych w Programie stanowi tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej, o której mowa w art. 58 ust. 2 pkt 3 ustawy o lasach.
2. W programie uczestniczyć mogą zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP wykonujące działania na rzecz budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii.
3. Przedsięwzięcia może być finansowane:
1) ze środków funduszu leśnego, przy zachowaniu przepisów Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 października 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych;
2) z innych źródeł krajowych i zagranicznych, a w szczególności ze środków własnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub budżetu Unii Europejskiej.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2023 r.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 672) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także inne przepisy prawa, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.
4 Art. 58 ust. 2 pkt 3 ustawy stanowi m.in., że środki funduszu leśnego mogą być przeznaczone również na tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej.
Alerty
Załącznik do Zarządzenia nr 111
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 21 grudnia 2022 r.
Program - Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe [1]
Zatwierdzam do użytku służbowego:
DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH
1. Cel programu
Program zakłada kontynuowanie działań z zakresu podnoszenia efektywności energetycznej budynków zarządzanych przez PGL LP. Budownictwo jest jednym z obszarów, które odpowiada za blisko 40% emisji CO2 do atmosfery. Podejmowanie działań zwiększających efektywność energetyczną budynków jest istotne zarówno przy budynkach już użytkowanych, jak i nowobudowanych. Szczególnego znaczenia realizacja takich działań nabrała w ostatnich latach i wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, pakietu „Fit for 55” oraz REPowerEU, a także polskiej Długoterminowej strategii renowacji dot. efektywności energetycznej budynków. W długofalowej perspektywie działania realizowane w programie pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego LP i są kolejnym krokiem do osiągnięcia samowystarczalności.
Cele programu będą osiągnięte poprzez następujące działania:
a) określenie zapotrzebowania budynków na energię poprzez sporządzenie świadectw charakterystyki energetycznej (SCHE). Poznanie energochłonności budynków oraz ich klas energetycznych pozwoli na dalsze planowanie działań związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej, tj. termomodernizacja, optymalizacja zużycia energii, bądź wyposażenie w instalacje odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie świadectwo energetyczne budynku, od kwietnia 2023 r., będzie obowiązkowe dla wszystkich budynków, bez względu na rok ich budowy. Taki wymóg wprowadza nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane;
b) wybudowanie obiektów energooszczędnych (dążących do pasywnych) mających charakter budynków użyteczności publicznej na użytek jednostek organizacyjnych PGL LP z wykorzystaniem drewna i innowacyjnych rozwiązań. Przyczyni się to do zmniejszenia śladu węglowego oraz promowania wykorzystania w budownictwie surowca odnawialnego jakim jest drewno.
2. Uczestnicy programu
W programie uczestniczyć mogą zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP wykonujące działania w zakresie podnoszenia efektywności energetycznej budynków zarządzanych przez PGL LP.
3. Czas trwania programu
Program ma charakter ciągły. Czas realizacji poszczególnych działań przez jednostki organizacyjne PGL LP jest zależny od ilości budynków wymagających sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej oraz budowy nowych obiektów.
4. Zakres działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP.
Do zakresu przedsięwzięć realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej budynków należących do PGL LP, należą:
a) działania obejmujące sporządzenie Świadectw Charakterystyki Energetycznej dla budynków PGL LP, które tych świadectw jeszcze nie posiadają;
b) działania obejmujące wybudowanie budynków użyteczności publicznej w rozumieniu par. 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w technologii drewnianej prefabrykowanej. W budynkach tych muszą zostać zastosowane innowacyjne technologie związane z ogrzewaniem, wentylacją oraz zarządzaniem energią, z możliwością zainstalowania w nich OZE oraz magazynów energii. Budynki te, powinny zostać również wyposażone w systemy odzyskiwania i uzdatniania wody deszczowej a także systemy oczyszczania ścieków, tak aby mogły stać się budynkami samowystarczalnymi;
c) inne niż ww. działania niezbędne do osiągania celów niniejszego programu.
5. Zasady refundacji poniesionych wydatków ze źródeł funduszu leśnego
Środki funduszu leśnego mogą zostać przeznaczone na refundację poniesionych wydatków na działania realizowane w ramach niniejszego programu, przy uwzględnieniu następujących uwarunkowań:
a) środki funduszu leśnego mogą stanowić wkład własny do wydatków kwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP;
b) środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków niekwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP, w szczególności tych które wpisują się w zakres działań wyszczególnionych w punkcie nr 4;
c) środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków poniesionych na działania wyszczególnione w punkcie nr 4, realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP;
d) zakres rzeczowo-finansowy działań podlegających refundacji w danym roku, ustalany jest na etapie budowy planów finansowo-gospodarczych PGL LP zgodnie z procedurą ujmowania zadań w planie wydatków funduszu leśnego ustaloną w rozdziale 2 Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 września 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego.
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia nr 34 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 marca 2023 r. w sprawie zmiany Zarządzenia nr 111 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie zatwierdzenia „Programu – Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe” (B.I.LP. poz. 11). Zmiana weszła w życie 14 marca 2023 r., z mocą od 1 kwietnia 2023 r.