Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 2 poz. 12
Wersja aktualna od 2022-12-21
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2023 nr 2 poz. 12
Wersja aktualna od 2022-12-21
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 109
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 21 grudnia 2022 r.

w sprawie zatwierdzenia „Programu budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii"

GW.011.25.2022

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach1, zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 - w wykonaniu zadań wynikających z obowiązku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy3, a ponadto mając na względzie art. 58 ust. 2 pkt 3 ustawy4

- postanawiam, co następuje:

§ 1

Zatwierdzam do realizacji i użytku służbowego „Program budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2

1. Realizacja działań opisanych w Programie stanowi tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej, o której mowa w art. 58 ust. 2 pkt 3 ustawy o lasach.

2. W programie uczestniczyć mogą zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP wykonujące działania na rzecz budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii.

3. Przedsięwzięcia może być finansowane:

1) ze środków funduszu leśnego, przy zachowaniu przepisów Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 października 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych;

2) z innych źródeł krajowych i zagranicznych, a w szczególności ze środków własnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub budżetu Unii Europejskiej.

§ 3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2023 r.

p.o. DYREKTORA GENERALNEGO
LASÓW PAŃSTWOWYCH

Józef Kubica


1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 672) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także inne przepisy prawa, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.

4 Art. 58 ust. 2 pkt 3 ustawy stanowi m.in., że środki funduszu leśnego mogą być przeznaczone również na tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej.

Załącznik do Zarządzenia nr 109
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 21 grudnia 2022 r.

Program budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii

Zatwierdzam do użytku służbowego:

DYREKTOR GENERALNY
LASÓW PAŃSTWOWYCH

1. Cel programu

Rosnące ceny energii i prognozy wskazujące na utrzymanie się tego trendu wskazują na zasadne inwestycję w odnawialne źródła energii. Inwestycje te pozwolą na ograniczenie kosztów związanych z energią elektryczną, jednocześnie na osiągnięcie samowystarczalności energetycznej PGL LP przy jednoczesnym odciążeniu systemu wytwarzania energii elektrycznej. Inwestycje w OZE muszą jednak uwzględniać specyfikę wytwarzania energii (zmienność dobowa, wpływ pogody i inne) przy jednoczesnym uwzględnieniu profilu zużywania energii przez PGL LP - w tym celu inwestycje w formy wytwarzania energii muszą iść w parze rozbudową sieci magazynowania energii.

Energia wytwarzana w ramach farm fotowoltaicznych pozwoliłaby na zaspokajanie potrzeb energetycznych danej jednostki w ramach prowadzonej działalności (zużycie w biurach, zakładach, ładowanie pojazdów itp.). Szacuje się, że budowa farm pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na zakup energii elektrycznej od zewnętrznych dostawców o min. 40%.

Ze względu na specyfikę działania jednostek PGL LP i zmienność dobową i sezonową (a także tygodniową) zapotrzebowania na energię elektryczną niezbędne jest stworzenie sieci magazynów wodorowych. Na obecnym etapie rozwoju tego typu rozwiązań uzasadnione jest zainwestowanie na początku w jeden magazyn w każdej regionalnej dyrekcji LP.

Program w wysokim stopniu realizuje cele dokumentów strategicznych obowiązujących w Polsce i Europie, m.in.:

a) Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) (SOR) - Obszary: Energia, Środowisko i Cyfryzacja;

b) Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (PEP2030) - Środowisko i klimat. Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do nich oraz zapobieganie ryzyku klęsk żywiołowych z kierunkiem interwencji. Przeciwdziałanie zmianom klimatu i adaptacja do nich;

c) Polityka Energetyczna Państwa do 2040 (PEP2040):

- cel szczegółowy nr 1 - Optymalne wykorzystanie własnych surowców energetycznych;

- cel szczegółowy nr 2 - Rozbudowa infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej;

- cel szczegółowy nr 6 - Rozwój odnawialnych źródeł energii;

- cel szczegółowy nr 8 - Poprawa efektywności energetycznej;

d) Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK) - Wymiary: obniżenie emisyjności, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne, innowacje i konkurencyjność.

e) Europejski Zielony Ład - działania realizują cele dokumentu m.in. w zakresie dążenia do neutralności klimatycznej i przejścia na czystą energię.

2. Uczestnicy programu

W programie uczestniczyć mogą zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP wykonujące działania w zakresie budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii.

3. Czas trwania programu

Program ma charakter ciągły. Czas realizacji poszczególnych działań przez jednostki organizacyjne PGL LP jest zależny od zapotrzebowania ww. jednostek.

4. Zakres działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP

Do działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP na rzecz budowy farm fotowoltaicznych i magazynów energii, należą:

a) budowa farm fotowoltaicznych o mocy 1MW:

- analiza potencjalnych lokalizacji i opracowanie dokumentacji projektowej;

- budowa i uruchomienie instalacji;

b) budowa magazynów wodorowych w siedzibach RDLP, w których skład wchodzą:

- projektowanie instalacji (niezbędnych urządzeń);

- magazyn wodoru;

- elektrolizer;

- stacja ładowania;

c) budowa magazynów wodorowych przy powstających farmach wiatrowych;

d) budowa elektrowni farm fotowoltaicznych ze spółkami Skarbu Państwa (wspólne inwestycje kapitałowe);

e) organizacja warsztatów służących wymianie informacji i koordynacji działań między jednostkami;

f) opracowania, ekspertyzy, opinie służące osiąganiu celów programu:

- umowy w zakresie udostępniania gruntów;

g) inne niż ww. działania niezbędne do osiągania celów niniejszego programu.

5. Zasady refundacji poniesionych wydatków ze źródeł funduszu leśnego

Środki funduszu leśnego mogą zostać przeznaczone na refundację poniesionych wydatków na działania realizowane w ramach niniejszego programu, przy uwzględnieniu następujących uwarunkowań:

a) środki funduszu leśnego mogą stanowić wkład własny do wydatków kwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP;

b) środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków niekwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP, w szczególności tych które wpisują się w zakres działań wyszczególnionych w punkcie nr 4;

c) środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków poniesionych na działania wyszczególnione w punkcie nr 4, realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP;

d) zakres rzeczowo-finansowy działań podlegających refundacji w danym roku, ustalany jest na etapie budowy planów finansowo-gospodarczych PGL LP zgodnie z procedurą ujmowania zadań w planie wydatków funduszu leśnego ustaloną w rozdziale 2 Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 września 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00