Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-07-19
Wersja aktualna od 2022-07-19
obowiązujący
Alerty
ZARZĄDZENIE NR 65
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 19 lipca 2022 r.
w sprawie wzorca oraz zasad i norm użytkowania mundurów leśnika dla pracowników Lasów Państwowych
MZ.241.2.2022
Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2 - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, o którym mowa w art. 33 ust. 3 pkt 1a ustawy o lasach3, mając na względzie art. 35a ust. 1 i art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy o lasach4, zarządza się, co następuje:
§ 1
1. W Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe stosuje się:
1) wzorzec mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia, opracowany na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 marca 2007 r. w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia (Dz. U. z 2007 r., poz. 342), zwany dalej „Wzorcem 2007" z zastrzeżeniem, że postanowienia dotyczące Wzorca 2007 pozostają w mocy jedynie do zakończenia okresu przejściowego opisanego w rozporządzeniu, o którym mowa w pkt. 2, tj. do dnia 31 grudnia 2023 r.;
2) wzorzec mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia, opracowany na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia (Dz. U. z 2017 r., poz. 2466), zmienionego rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 grudnia 2021 r., (Dz. U. z 2021r. poz. 2451), zwany dalej „Wzorcem 2017".
2. Na Wzorzec 2007 oraz na Wzorzec 2017 składa się dokumentacja techniczno-technologiczna poszczególnych elementów umundurowania i oznak - zatwierdzona odrębnymi zarządzeniami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
3. Do chwili ogłoszenia przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych pierwszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę poszczególnych elementów umundurowania i oznak według Wzorca 2017, dokumentacja techniczno-technologiczna tych elementów umundurowania i oznak stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa PGL Lasy Państwowe zgodnie z zarządzeniem nr 48 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 6 października 2010 r. w sprawie ustalenia zasad klasyfikacji, ochrony i udostępniania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.
4. Przepisów niniejszego zarządzenia nie stosuje się do oznaki identyfikacji indywidualnej pracowników Straży Leśnej.
5. Przepisów niniejszego zarządzenia nie stosuje się do elementów umundurowania, posiadających jednocześnie cechy odzieży roboczej lub ochronnej, które będą wydawane na zasadach regulowanych przepisami Kodeksu Pracy w zakresie BHP oraz postanowieniami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP. Listę elementów umundurowania pełniących jednocześnie rolę odzieży roboczej lub ochronnej zawiera załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§ 2
1. Wzorzec 2007 stanowi podstawę nabywania przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych elementów umundurowania i oznak do munduru leśnika w celu zapewnienia pracownikom bezpłatnego umundurowania. Zakup powinien się odbywać za pośrednictwem zakładów regionalnych PGL LP lub - w uzasadnionych przypadkach - od innych dowolnych podmiotów zajmujących się dystrybucją elementów mundurów leśnika, pod warunkiem zachowania zgodności z obowiązującym wzorcem.
2. Wzorzec 2017 stanowi podstawę do ogłoszenia przez wskazaną przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jednostkę organizacyjną PGL LP, postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dostawę poszczególnych elementów umundurowania i oznak na potrzeby jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
3. Zakład, o którym mowa w ust. 2, sprzedaje elementy umundurowania i oznaki do mundurów leśnika nabyte w wyniku zamówienia publicznego,
1) pozostałym zakładom spośród następujących:
a) Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy Lasów Państwowych w Olsztynie,
b) Zakład Usługowo-Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi,
c) Zespół Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie,
d) Zespół Składnic Lasów Państwowych w Siedlcach,
e) Zespół Składnic Lasów Państwowych w Stargardzie,
f) Zakład Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej,
- w celu dalszej odsprzedaży przez te zakłady jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych wskazanym w rozdzielniku określonym w ust. 4;
2) bezpośrednio jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych wskazanym według rozdzielnika określonego w ust. 4, w celu zapewnienia przez te jednostki swoim pracownikom bezpłatnego umundurowania.
4. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w celu zapewnienia swoim pracownikom bezpłatnego umundurowania nabywają elementy umundurowania i oznaki do munduru leśnika zgodne ze Wzorcem 2017 wyłącznie od:
1) Zakładu Usługowo-Produkcyjnego Lasów Państwowych w Łodzi, jeżeli mają siedzibę w zasięgu terytorialnym Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w: Łodzi, Krakowie, Pile, Poznaniu i Radomiu, a także w przypadku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych;
2) Zakładu Produkcyjno Usługowo Handlowego Lasów Państwowych w Olsztynie, jeżeli mają siedzibę w zasięgu terytorialnym Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w: Olsztynie, Białymstoku, Gdańsku, Katowicach i Toruniu;
3) Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Białogardzie, jeżeli mają siedzibę w zasięgu terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku;
4) Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Siedlcach, jeżeli mają siedzibę w zasięgu terytorialnym Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w: Warszawie, Krośnie i Lublinie, z wyłączeniem Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych;
5) Zespołu Składnic Lasów Państwowych w Stargardzie, jeżeli mają siedzibę w zasięgu terytorialnym Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w: Szczecinie i Zielonej Górze;
6) Zakładu Usług Leśnych w Bystrzycy Kłodzkiej, jeżeli mają siedzibę w zasięgu terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
5. Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, przeprowadzająca postępowanie na zakup umundurowania, odpowiada za zgodność ze Wzorcem 2017 zamawianych centralnie i sprzedawanych elementów umundurowania i oznak.
6. Zabrania się jednostkom organizacyjnym LP nabywania elementów umundurowania i oznak do munduru leśnika niezgodnych ze Wzorcem 2007 lub Wzorcem 2017 z tym, że elementy umundurowania i oznaki do munduru leśnika zgodne ze Wzorcem 2007 mogą być nabywane wyłącznie do zakończenia okresu przejściowego, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
§ 3
1. Kierownik jednostki organizacyjnej LP zobowiązany jest zaopatrzyć w elementy umundurowania i oznaki pracowników uprawnionych do bezpłatnego umundurowania.
2. Sposób i termin składania przez pracowników zapotrzebowania na poszczególne elementy umundurowania i oznaki:
1) według Wzorca 2007 - określa kierownik jednostki organizacyjnej;
2) według Wzorca 2017 - opiera się o system elektroniczny e-Mundur, przy czym dodatkowe szczegóły mogą być dookreślane w ramach odrębnych wytycznych.
§ 4
Uprawnienie do bezpłatnego umundurowania i oznak pracownika Służby Leśnej powstaje od daty zatrudnienia go w jednostce organizacyjnej na stanowisku w Służbie Leśnej, a wygasa z dniem ustania zatrudnienia w jednostce organizacyjnej w Służbie Leśnej.
§ 5
1. Pracownicy Służby Leśnej zobowiązani są do noszenia umundurowania i oznak w czasie pełnienia obowiązków służbowych. W czasie wykonywania obowiązków w terenie, pracownikom przysługują elementy umundurowania, posiadające jednocześnie cechy odzieży roboczej lub ochronnej, wskazane w załączniku nr 3 i wydawane na podstawie tabel BHP zgodnie z PUZP.
2. Pracownicy Służby Leśnej mają prawo do noszenia umundurowania i oznak w czasie wolnym od pracy.
§ 6
1. Ustala się następującą liczbę punktów przeliczeniowych przysługujących w ciągu roku kalendarzowego dla pracowników Służby Leśnej:
1) pracownicy biur DGLP, RDLP, nadleśnictw, dyrektorzy i zastępcy dyrektorów zakładów LP o zasięgu krajowym - 110 pkt;
2) pracownicy Inspekcji Lasów Państwowych, Zespołów Ochrony Lasu oraz nadleśniczy i zastępca nadleśniczego - 120 pkt;
3) pracownicy Straży Leśnej - 140 pkt;
4) pracownicy leśnictw, inżynier nadzoru i pracownicy służb brakarskich - 150 pkt.
2. Poszczególnym elementom umundurowania i oznakom przypisuje się wartości punktowe określone w załącznikach nr 1 i 2 do zarządzenia. W okresie przejściowym, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 zarządzenia, w miarę możliwości, celem dokonania przemundurowania, punkty należy wykorzystywać przede wszystkim na zaopatrywanie pracowników w należne elementy umundurowania wg Wzorca 2017.
§ 7
1. W ramach rocznego limitu punktów uprawniony pracownik może pobierać dowolne elementy umundurowania i oznaki wymienione w załączniku nr 1 i 2.
2. Po pobraniu elementów umundurowania i oznak roczny limit punktów zmniejsza się o punktową wartość pobranych elementów.
3. Zezwala się na wykorzystywanie limitu punktów przeliczeniowych w czasie dłuższym niż 1 rok, zarówno z wyprzedzeniem, jak i wstecz, pod warunkiem zbilansowania indywidualnych uprawnień i ich realizacji w okresie nie przekraczającym 3 lat kalendarzowych.
4. W przypadku absencji, z wyłączeniem urlopu wypoczynkowego, trwających powyżej 180 dni w roku kalendarzowym, limit punktów na dany rok zostaje zmniejszony proporcjonalnie do okresu absencji. Informacja dotycząca przekroczenia 180 dni absencji jest przekazywana przez komórkę właściwą do spraw kadr pracownikowi odpowiedzialnemu za rozliczanie umundurowania, niezwłocznie po zakończeniu roku kalendarzowego.
§ 8
1. W przypadku nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem Służby Leśnej albo przejścia na inne stanowisko w Służbie Leśnej lub poza Służbą Leśną:
1) pracownikowi przysługuje limit punktów przeliczeniowych proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w Służbie Leśnej w ciągu roku kalendarzowego;
2) pracownik zobowiązany jest do zwrotu równowartości przekroczonego limitu punktów wynikających z okresu zatrudnienia w Służbie Leśnej, z wyjątkiem rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
2. Równowartość przekroczonego limitu punktów oblicza się przez podzielenie liczby przekroczonych punktów przez liczbę punktów odpowiadających wartości marynarki i spodni do munduru wyjściowego, a wynik mnoży się przez wartość tych elementów wyrażoną w złotych, aktualną na dzień rozliczenia.
§ 9
1. Pracownikom jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zatrudnionym na stanowiskach nierobotniczych poza Służbą Leśną oraz kierowców samochodów osobowych lub osobowo-terenowych, zgodnie z § 17b Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników PGL LP, na pisemny wniosek przysługuje bezpłatne umundurowanie i oznaki, z obowiązkiem ich noszenia w czasie pełnienia obowiązków służbowych. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia.
2. Obowiązek noszenia munduru, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wskazanego przez kierownika jednostki zakresu zadań, okoliczności lub sytuacji, w których pracownik powinien występować w mundurze.
3. Dla pracowników, o których mowa w ust. 1, liczba punktów przeliczeniowych wynosi 40 na rok, tj. okres 12 miesięcy liczony od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik złożył wniosek.
4. Do pracowników korzystających z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, postanowienia § 7 oraz § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5. W przypadku rozwiązania stosunku pracy lub pisemnej rezygnacji z bezpłatnego umundurowania i oznak pracownik zobowiązany jest do zwrotu równowartości punktów przeliczeniowych wykorzystanych za okres po ustaniu stosunku pracy lub rezygnacji z uprawnienia, z wyjątkiem rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
6. W przypadku przejścia pracownika na stanowisko w Służbie Leśnej w tej samej jednostce organizacyjnej liczbę przysługujących punktów przeliczeniowych, o której mowa w § 6 ust. 1, pomniejsza się o liczbę wykorzystanych punktów przeliczeniowych proporcjonalnie do okresu korzystania z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1.
§ 10
Pracownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych niezaliczeni do Służby Leśnej oraz nie korzystający z uprawnienia, o którym mowa w § 9 ust. 1, mogą na koszt własny nabyć i nosić elementy umundurowania i oznaki zgodne ze Wzorcem 2007 albo Wzorcem 2017.
§ 11
1. W przypadku utraty lub zniszczenia umundurowania z przyczyn losowych w czasie pełnienia obowiązków służbowych pracownikowi można podwyższyć roczny limit punktów przeliczeniowych o wartość utraconych lub zniszczonych elementów umundurowania.
2. Decyzję o podwyższeniu limitu punktów podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, a jeżeli dotyczy to kierownika jednostki organizacyjnej - kierownik jednostki nadzorującej.
§ 12
1. Zabrania się noszenia elementów umundurowania wyjściowego w połączeniu z ubiorem cywilnym i elementami odzieży roboczej.
2. Do elementów odzieży roboczej i ochronnej, poza elementami umundurowania wskazanymi w załączniku nr 3, nie wolno używać oznak służbowych (nie dotyczy naszywki „Lasy Państwowe").
3. Za właściwe i schludne używanie przedmiotów umundurowania, zgodnie z postanowieniami zarządzenia, odpowiada pracownik.
§ 13
1. Zobowiązuje się jednostki organizacyjne Lasów Państwowych do prowadzenia imiennej ewidencji i rozliczeń wydanego bezpłatnie umundurowania w Systemie Informatycznym Lasów Państwowych.
2. Jednocześnie, w przypadku munduru wg Wzorca 2017 zobowiązuje się jednostki organizacyjne Lasów Państwowych do wykorzystywania, w celach zakupu, dystrybucji i ewidencji, dedykowanego systemu e-Mundur.
3. Za utrzymywanie wymaganej funkcjonalności oraz bieżącą aktualizację systemu odpowiada Zakład Informatyki Lasów Państwowych.
§ 14
1. Punkty niewykorzystane przez pracownika, a przysługujące za rok 2019, 2020 lub 2021 na podstawie poprzednich zarządzeń, mogą być wykorzystane przez tego pracownika, odpowiednio w 2022, 2023 lub 2024 roku, na podstawie niniejszego zarządzenia.
2. Punkty wykorzystane przez pracownika, a przysługujące za rok 2022, 2023 lub 2024 na podstawie zarządzenia, o którym mowa w § 15, pomniejszają limit punktów przysługujących temu pracownikowi za ten sam rok na podstawie niniejszego zarządzenia.
§ 15
Traci moc zarządzenie nr 7 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 20 stycznia 2022 r. w sprawie wzorca oraz zasad i norm użytkowania mundurów leśnika przez pracowników Lasów Państwowych (EZ.241.1.2022).
§ 16
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
p.o. DYREKTORA GENERALNEGO
LASÓW PAŃSTWOWYCH
Józef Kubica
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 672) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany Zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 1a ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny „inicjuje, koordynuje oraz nadzoruje działalność dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz kierowników innych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych o zasięgu krajowym".
4 Art. 35a ust. 1 ustawy o lasach stanowi, że pracownicy Lasów Państwowych uprawnieni są do noszenia munduru leśnika, a art. 46 ust. 1 pkt 1 tej ustawy stanowi, że pracownicy Służby Leśnej mają prawo do otrzymywania bezpłatnego umundurowania i oznak służbowych, z obowiązkiem ich noszenia w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 65
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 19 lipca 2022 r.
TABELA WARTOŚCI PUNKTÓW
dla poszczególnych elementów umundurowania Wzorzec 2007
Mundury leśnika | Punktacja |
Mundur wyjściowy leśnika | |
1. Marynarka męska i damska - gabardyna lub tropik | 25 |
2. Spodnie męskie i damskie - gabardyna lub tropik | 15 |
3. Marynarka męska i damska - gabardyna z wykończeniem oleofobowym | 26 |
4. Spodnie męskie i damskie - gabardyna z wykończeniem oleofobowym | 15 |
5. Spódnica - gabardyna lub tropik | 15 |
6. Spódnica - gabardyna z wykończeniem oleofobowym | 15 |
7. Koszula męska, bluzka damska | 6 |
8. Koszula męska, bluzka damska - bawełna 100% | 7 |
9. Krawat | 3 |
10. Czapka | 7 |
11a. Płaszcz męski | 45 |
11b. Płaszcz damski | 45 |
12. Kapelusz damski lub męski | 9 |
13a. Kurtka męska | 40 |
13b. Kurtka damska | 40 |
14. Szalik | 2 |
15. Rękawice damskie lub męskie | 6 |
16a. Skarpety letnie termoaktywne | 2 |
16b. Skarpety przejściowe termoaktywne | 2 |
16c. Skarpety zimowe termoaktywne | 2 |
17. Półbuty męskie, damskie | 12 |
Mundur codzienny leśnika | |
18. Koszula męska, bluzka damska z długim i krótkim rękawem | 6 |
19. Koszula męska, bluzka damska z długim i krótkim rękawem - bawełna 100% | 7 |
20. Sweter (nowy wzór) | 12 |
21. Kamizelka | 12 |
22. Bluza z polaru typu windstoper | 22 |
23. Kurtka wierzchnia | 35 |
24. Czapka zimowa | 5 |
25. Peleryna | 18 |
26. Półbuty typu „Sympatex" | 15 |
27. Półbuty typu „Gore-tex" | 30 |
Mundur terenowy leśnika | |
28. Bluza z kamizelką letnią | 22 |
29. Spodnie letnie | 15 |
30. Czapka letnia | 2 |
31. Kurtka zimowa | 30 |
32. Spodnie zimowe | 15 |
33. Czapka zimowa | 5 |
34. Trzewiki typu „Sympatex" | 25 |
35. Trzewiki typu „Gore-tex" niskie | 40 |
36. Trzewiki typu „Gore-tex" wysokie | 45 |
37. Trzewiki typu „Sympatex" z ociepleniem typu „Thinsulate" | 28 |
38. Trzewiki typu „Gore-tex" niskie z ociepleniem typu „Thinsulate" | 42 |
39. Trzewiki typu „Gore-tex" wysokie z ociepleniem typu „Thinsulate" | 46 |
Oznaki | |
40. Oznaki noszone na klapach marynarki do munduru wyjściowego | 5 |
Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 65
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 19 lipca 2022 r.
TABELA WARTOŚCI PUNKTÓW
dla poszczególnych elementów umundurowania Wzorzec 2017
Mundury leśnika | Punktacja |
Mundur wyjściowy leśnika | |
1. Marynarka damska i męska w kolorze oliwkowozielonym | 25 |
2. Spodnie damskie i męskie w kolorze oliwkowozielonym | 15 |
3. Spódnica w kolorze oliwkowozielonym | 15 |
4. Płaszcz z podpinką damski i męski w kolorze ciemnooliwkowym | 55 |
5. Koszula damska i męska z długim rękawem w kolorze białym | 8 |
6. Koszula damska i męska z krótkim rękawem w kolorze białym (z oznakami)* | 9 |
7. Czapka typu maciejówka w kolorze oliwkowozielonym (z wizerunkiem godła)** | 9 |
8. Kapelusz w kolorze ciemnozielonym (z gałązką modrzewiową)*** | 11 |
9. Pasek wąski skórzany do spodni lub spódnicy w kolorze brązowym | 7 |
10. Krawat w kolorze ciemnozielonym | 3 |
11. Rękawice skórzane damskie i męskie w kolorze brązowym | 6 |
12. Szalik w kolorze ciemnooliwkowym | 2 |
13. Skarpety do munduru wyjściowego w kolorze oliwkowym | 1 |
14. Czółenka damskie w kolorze brązowym | 15 |
15. Półbuty męskie w kolorze brązowym | 17 |
16. Kozaki zimowe damskie w kolorze brązowym | 21 |
17. Trzewiki zimowe męskie w kolorze brązowym | 15 |
Mundur codzienny leśnika | |
18. Koszula damska i męska z długim rękawem w kolorze oliwkowym (z oznakami)* | 12 |
19. Koszula damska i męska z krótkim rękawem w kolorze oliwkowym (z oznakami)* | 10 |
20. Spodnie damskie i męskie z kieszenią w kolorze ciemnooliwkowym | 20 |
21. Kamizelka letnia damska i męska w kolorze ciemnooliwkowym | 12 |
22. Bluza damska i męska typu polar z membraną w kolorze ciemnozielonym | 20 |
23. Kurtka damska i męska z membraną w kolorze ciemnozielonym i podpinką typu polar | 45 |
24. Czapka przejściowa, ocieplana z membraną w kolorze ciemnozielonym z wizerunkiem godła | 4 |
25. Sweter damski i męski w kolorze ciemnozielonym | 13 |
26. Pasek szeroki skórzany do spodni lub spódnicy w kolorze brązowym | 10 |
27. Skarpety przejściowe termoaktywne w kolorze oliwkowym | 2 |
28. Skarpety zimowe termoaktywne w kolorze oliwkowym | 2 |
29. Półbuty codzienne damskie i męskie w kolorze oliwkowym | 35 |
30. Trzewiki ocieplane z membraną w kolorze oliwkowym | 45 |
Oznaki służbowe | |
31. Oznaki noszone na klapach marynarki do munduru wyjściowego | 6 |
32. Oznaki noszone nad lewą kieszenią koszuli* | 1 |
33. Naszywka „Lasy Państwowe" | 1 |
34. Naszywka „Straż Leśna" | 1 |
35. Godło leśników do czapki do munduru wyjściowego** | 1 |
36. Gałązka modrzewiowa do kapelusza do munduru wyjściowego*** | 1 |
*) Zgodnie z rozporządzeniem oznaki stanowią integralną część koszuli na potrzeby jej użytkowania, jednak oznaki nabywane są odrębnie.
**) Zgodnie z rozporządzeniem wizerunek godła stanowi integralną część czapki na potrzeby jej użytkowania, jednak oba te elementy nabywane są odrębnie.
***) Zgodnie z rozporządzeniem gałązka modrzewiowa stanowi integralną część kapelusza na potrzeby jego użytkowania, jednak oba te elementy nabywane są odrębnie.
Załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 65
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 19 lipca 2022 r.
TABELA KORELACJI
dla poszczególnych elementów umundurowania pełniących jednocześnie rolę odzieży roboczej lub ochronnej wydawanych na zasadach określonych w PUZP Wzorzec 2017
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 19 grudnia 2017 r. w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia | Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - Załącznik nr 3 - II. Ramowa tabela przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego dla pracowników PGL Lasy Państwowe | ||||
Nazwa elementu umundurowania | Stanowiska pracy | Nazwa środka ochrony indywidualnej lub odzieży roboczej i obuwia roboczego | Symbol R - odzież lub obuwie robocze O - środki ochrony indywidualnej | Uwagi | Okres używalności (miesiące) |
1. Koszula damska i męska w kolorze oliwkowym typu safari | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.4] | Koszula robocza, długi rękaw | R | | 12 |
2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy biurowej i wykonujący również zadania służbowe w terenie. [2.3] | Koszula robocza, długi rękaw | R | wg potrzeb | 24 | |
2. Kurtka całoroczna damska i męska z membraną w kolorze ciemnozielonym | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.3] | Kurtka i spodnie przeciwdeszczowe [część górna] | O | na potrzeby OHZ w kolorze ostrzegawczym | 36 |
2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy biurowej i wykonujący również zadania służbowe w terenie. [2.1, 2.2] | Ubranie całoroczne, tkanina z membraną oddychającą [część górna] | R | wg potrzeb | 36 | |
Kurtka i spodnie przeciwdeszczowe [część górna] | O | | 48 |
3. Spodnie całoroczne damskie i męskie z membraną w kolorze ciemnozielonym | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.3] | Kurtka i spodnie przeciwdeszczowe [część dolna] | O | na potrzeby OHZ w kolorze ostrzegawczym | 36 |
2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy biurowej i wykonujący również zadania służbowe w terenie. [2.1, 2.2] | Ubranie całoroczne, tkanina z membraną oddychającą [część dolna] | R | wg potrzeb | 36 | |
Kurtka i spodnie przeciwdeszczowe [część dolna] | O | | 48 | ||
4. Czapka zimowa z dzianiny w kolorze ciemnozielonym z wizerunkiem godła | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.17] | Czapka ocieplana | O | wg potrzeb | 36 |
2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy biurowej i wykonujący również zadania służbowe w terenie. [2.14] | Czapka ocieplana | O | wg potrzeb | 36 | |
5. Bluza codzienna damska i męska w kolorze ciemnooliwkowym typu softshell | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.1] | Ubranie letnie [część górna] | R | | 24 |
6. Spodnie codzienne damskie i męskie w kolorze ciemnooliwkowym typu softshell | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.1] | Ubranie letnie [część dolna] | R | 2 pary | 24 |
7. Czapka letnia w kolorze ciemnooliwkowym z wizerunkiem godła | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.16] | Czapka letnia | R | | 24 |
2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy biurowej i wykonujący również zadania służbowe w terenie. [2.13] | Czapka letnia | R | wg potrzeb | 36 | |
8. T-shirt damski i męski w kolorze ciemnozielonym | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.5] | Koszulka krótki rękaw/ /t-shirt | R | | 12 |
9. Rękawice ocieplane z odkrywanymi palcami w kolorze ciemnozielonym | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.24] | Rękawice ocieplane | O | wg potrzeb | do zużycia |
10. Trzewiki z membraną w kolorze oliwkowym | 1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy terenowej. [1.9] | Buty terenowe, wodochronne, z membraną oddychającą | O | | 24 |
2. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych z przewagą pracy biurowej i wykonujący również zadania służbowe w terenie. [2.7] | Buty terenowe, wodochronne, z membraną oddychającą | O | | 36 |
Załącznik nr 4 do Zarządzenia nr 65
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 19 lipca 2022 r.
WZÓR - WNIOSEK