Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2022 nr 1 poz. 13
Wersja aktualna od 2021-12-29
Biuletyn Informacyjny Lasów Państwowych rok 2022 nr 1 poz. 13
Wersja aktualna od 2021-12-29
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 76
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

z dnia 29 grudnia 2021 r.

w sprawie druków i dokumentów ścisłego zarachowania obowiązujących w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych

EG.0210.4.2021

Na podstawie art. 33 ust.1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach1 w związku z § 6. Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe2

zarządzam, co następuje

§ 1

1. Wprowadzam do używania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych druki i dokumenty ścisłego zarachowania.

2. Przez druki ścisłego zarachowania należy rozumieć formularze charakteryzujące się niepowtarzalną numeracją danego typu druku i ścisłą jego ewidencją, zgodnie z postanowieniami określonymi w § 4 oraz posiadające cechy trudne do podrobienia, a łatwo identyfikujące nadleśnictwo, np. pieczęć okrągła, stempel jednostki czy specjalny papier firmowy.

3. Przez dokumenty ścisłego zarachowania należy rozumieć dokumenty generowane z Systemu Informatycznego Lasów Państwowych (dalej SILP3).

§ 2

1. W jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych - zwanych dalej: „jednostkami organizacyjnymi” - wprowadza się do stosowania, z zastrzeżeniem ust. 3., następujące druki jako druki ścisłego zarachowania:

1) asygnata,

2) KWit podwozowy,

3) KWit wywozowy,

4) KWit skupu,

5) czeki gotówkowe,

6) kasa przyjmie KP,

7) kasa wypłaci KW.

2. W jednostkach organizacyjnych stosuje się, zgodnie z obowiązującą w jednostce Instrukcją (Schematem) obiegu dokumentów i ich kontroli wewnętrznej, dokumenty ścisłego zarachowania, w tym w szczególności:

1) asygnata,

2) KWit podwozowy,

3) KWit wywozowy,

4) protokół przekazania,

5) kasa przyjmie KP,

6) kasa wypłaci KW,

7) faktura,

8) faktura korekta,

9) upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego,

10) upoważnienie do wykonywania odstrzału sanitarnego.

3. Upoważnia się kierowników jednostek organizacyjnych do ustanowienia w drodze zarządzenia - stosownie do potrzeb - dodatkowo, innych niż wymienione w ust. 1, druków ścisłego zarachowania.

§ 3

1. Zawartość merytoryczna druków ścisłego zarachowania, o których mowa w § 2 ust. 1, jest zgodna z zawartością merytoryczną odpowiadających im wzorów druków określonych w Zarządzeniu nr 21 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 25 lipca 1996 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych jednolitych wzorów druków wejściowych do Systemu Informatycznego Lasów Państwowych, przy czym nie określa się ich szaty graficznej.

2. Druki ścisłego zarachowania, o których mowa w § 2 ust. 1, dla celów ewidencji księgowej muszą być wykonane i wypełniane zapisem trwałym na nośniku papierowym. Przez trwały nośnik papierowy rozumie się taki nośnik, dla którego producent gwarantuje trwałość zapisów dłuższą od określonego odrębnymi przepisami okresu przechowywania danego dokumentu.

3. Druki ścisłego zarachowania o których mowa w § 2 ust.1, mogą być stosowane w przypadku braku możliwości generowania z SILP dokumentów ścisłego zarachowania.

§ 4

1. Ustala się następujące zasady numeracji druków ścisłego zarachowania danego typu w jednostce organizacyjnej:

1) numeracja każdego typu druku jest niepowtarzalna,

2) numeracja jest prowadzona dla każdego typu druku odrębnie,

3) numeracja jest numeracją ciągłą w roku gospodarczym,

4) numeracja ta musi być różna od numeracji dokumentów ścisłego zarachowania (tego samego rodzaju).

2. Sposób nanoszenia numeracji na drukach ścisłego zarachowania określi kierownik jednostki organizacyjnej.

3. Dla druków ścisłego zarachowania należy prowadzić ewidencję pozwalającą na:

1) ustalenie typu, ilości, daty przychodu druków ścisłego zarachowania oraz numerów tych: druków przyjętych przez jednostkę do użytkowania,

2) ustalenie daty wydania, typu i ilości numerów druków ścisłego zarachowania oraz osoby odbierającej te druki do użytkowania,

3) ustalenie daty zwrotu, ilości, numerów, typu druku ścisłego zarachowania i osoby zdającej druki zużyte lub niewykorzystane,

4) ustalenie stanu ilościowego druków ścisłego zarachowania w jednostce.

§ 5

1. Ewidencja dokumentów ścisłego zarachowania, o których mowa w § 2 ust. 2 prowadzona jest w SILP.

2. Numeracja dokumentów ścisłego zarachowania, o których mowa w § 2 ust. 2 nadawana jest przez odpowiednią aplikację SILP, bez możliwości zmiany numeru przez użytkownika.

§ 6

1. Kierownik jednostki organizacyjnej w dokumentach regulujących działalność jednostki uwzględni sposób:

1) numeracji druków ścisłego zarachowania, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w § 4 ust. 1,

2) ewidencji i obiegu druków oraz dokumentów ścisłego zarachowania (z określeniem osoby odpowiedzialnej za przechowywanie, ewidencję i rozdział druków ścisłego zarachowania),

3) inwentaryzacji druków ścisłego zarachowania,

4) rozliczania druków ścisłego zarachowania z uwzględnieniem sposobu postępowania z nie wykorzystanymi w ciągu roku drukami,

5) sprawdzenia kompletności dokumentów ścisłego zarachowania generowanych z SILP z uwzględnieniem sposobu postępowania z dokumentami anulowanymi.

2. W przypadku zaginięcia lub kradzieży druków ścisłego zarachowania lub/i rejestratora leśniczego, pracownik, który był w posiadaniu wyżej wymienionych druków, bądź rejestratora leśniczego zobowiązany jest powiadomić niezwłocznie o tym zdarzeniu kierownika jednostki organizacyjnej.

3. W przypadku zaistnienia sytuacji opisanej w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej powiadamia o tym - niezależnie od podjęcia czynności wyjaśniających przyczyny tego zdarzenia, pozostałych pracowników jednostki, organy ścigania oraz jednostkę nadrzędną, celem rozpowszechnienia tej informacji wśród pozostałych jednostek organizacyjnych i podjęcia odpowiednich działań.

§ 7

Traci moc Zarządzenie nr 27 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 23 października 1996 roku w sprawie w sprawie druków ścisłego zarachowania obowiązujących w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych (znak GS-021-04-5/96) oraz zmieniające je Zarządzenia Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych:

1) nr 22 z dnia 22 lipca 1997 roku,

2) nr 58 z dnia 27 listopada 1998 roku,

3) nr 25 z dnia 26 kwietnia 2009 roku,

4) nr 88 z dnia 23 grudnia 2013 roku.

§ 8

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od dnia 01 stycznia 2022 roku.

p.o. DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH

Józef Kubica


1 Art. 33. 1. ustawy z dnia 28 września 1991 r o lasach (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1275, ze zmianami) stanowi, że „Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych”.

2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18. maja 1994 r; w § 6. Statut Lasów Państwowych stanowi, ze w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.

3 SILP, zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie w sprawie zasad funkcjonowania i zasad bezpieczeństwa systemu informatycznego w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, to Zintegrowany System Informatyczny Lasów Państwowych, zbiór elementów, których funkcją jest przetwarzanie, przechowywanie i przesyłanie danych w PGL LP przy użyciu zasobów informatycznych LP.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00