Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-30

UOKiK w działach HR czyli niedozwolone porozumienia na rynku pracy

Porozumienia z konkurentami na rynku pracy mogą drogo kosztować

Większość z nas przez antykonkurencyjne porozumienia przedsiębiorców rozumie uzgodnienia konkurentów w zakresie produkowanych towarów i świadczonych usług. Jednak przedsiębiorcy konkurują również na rynku pracy, rywalizując o tych samych pracowników i oferując im atrakcyjne warunki zatrudnienia. Dlatego też sprzeczne z prawem regulującym zasady konkurencji są np. ustalenia pomiędzy przedsiębiorcami (potencjalnymi pracodawcami) co do wielkości oferowanych wynagrodzeń czy niepodbierania sobie pracowników. Tego typu porozumienia ograniczają tempo wzrostu płac i betonują rynek pracy, zmniejszając pracownikom możliwości zmiany ich sytuacji.

Jak przedsiębiorcy mogą naruszać konkurencję na rynku pracy? Wyjaśniamy to poniżej, odwołując się do lipcowej publikacji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „Zmowy i nadużycia na rynku pracy”. Omawiamy znaczenie konkurencji dla gospodarki rynkowej i obowiązujące w tym zakresie przepisy krajowe i unijne, główne sposoby ograniczania konkurencji na rynku pracy, konsekwencje ewentualnych naruszeń oraz dotychczasową krajową praktykę orzeczniczą. Podpowiadamy, czego unikać, na co uważać, a co wyeliminować z praktyk dotyczących pracowników.

rywalizacja rzecz święta

Przedsiębiorcy konkurują na wielu płaszczyznach. Walczą o klienta, zlecenia czy pozycję w branży. Dzięki temu rozwija się gospodarka. Rywalizacja przedsiębiorców to właśnie konkurencja, której wagę dla prawidłowego działania rynku (i państwa) dostrzegają zarówno organizacje międzynarodowe (np. Unia Europejska), jak i poszczególne kraje.

Dobrze działająca konkurencja powoduje, że uczestnicy rynku chcą być najlepsi. Próbują zdobyć przewagę dzięki jakości świadczonych usług lub produkowanych towarów, dążąc do tego, żeby klienci wybierali właśnie ich. To dzięki skutecznej konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami możemy więc nabywać coraz lepsze produkty lub usługi za korzystne ceny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00