Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [36 z 834]

Artykuł aktualny na dzień 30-06-2024

Wysokie koszty obiadów szkolnych w placówkach bez własnej kuchni – pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich do MEiN

Od 1 września 2022 r. szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnić uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia i stworzyć im możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole. Rodzice skarżą się jednak na bardzo wysokie opłaty za obiady w szkołach i przedszkolach, które korzystają z usługi cateringu. Tymczasem zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych rodzice i opiekunowie powinni ponosić jedynie koszty surowców wykorzystanych do przygotowania posiłków.

W dniu 15 maja 2023 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki w sprawie dostępności gorących posiłków w szkołach.

Brakuje przepisów, które jasno wskazywałyby, że ze środków pobieranych od rodziców mogą być finansowane wyłącznie koszty artykułów żywnościowych użytych do przygotowania posiłków.

KRRIO sprecyzowała, że w treści przepisów Prawa oświatowego . Za właściwe należy też uznać jednoczesne przeredagowanie normy określającej przeznaczenie opłat pobieranych od rodziców za żywienie dzieci, poprzez sformułowanie jej w sposób przesądzający, że z tych środków mogą być finansowane wyłącznie koszty artykułów żywnościowych zużytych do przygotowania posiłków. Wydaje się, że bardziej komunikatywne i lepiej służące wyrażeniu celu regulacji byłoby sformułowanie przeznaczenia środków z opłat w sposób pozytywny, poprzez wskazanie, jakie wydatki (koszty) mogą być za ich pomocą finansowane, a nie negatywny – czyli poprzez wymienienie celów, które nie mogą być nimi sfinansowane, jak to jest uregulowane obecnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00