Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [214 z 837]

Artykuł aktualny do 2022-01-21*

*21 stycznia 2022 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 11 stycznia 2022 r. w sprawie w sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2022 r. poz. 144).

Wyjaśnienie MF: Jak wykazywać dane na temat należności budżetowych w sprawozdaniach Rb-27, Rb-27S i Rb-27ZZ?

Pytanie redakcji PRB

Czy w sprawozdaniach budżetowych - z wykonania planu dochodów budżetowych o symbolach Rb-27, Rb-27S i Rb-27ZZ w kolumnie „Należności (salda początkowe plus przypisy minus odpisy)” należy wykazywać kwoty należności wynikające z ewidencji pomocniczej prowadzonej do konta 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” czy też kwoty należności pomniejszone o odpisy aktualizujące, czyli kwoty należności wynikające z ewidencji pomocniczej prowadzonej do konta 221 pomniejszone o odpowiadające im kwoty odpisów aktualizujących z ewidencji pomocniczej prowadzonej do konta 290 „Odpisy aktualizujące należności”?

Uzasadnienie

W praktyce jednostek budżetowych (zwłaszcza samorządowych jednostek budżetowych) pojawiły się wątpliwości dotyczące sposobu wykazywania danych na temat należności budżetowych w sprawozdaniach budżetowych o symbolach Rb-27, Rb-27S i Rb-27ZZ.

Wątpliwości te dotyczą kwot należności, jakie powinny być wykazywane w kolumnie 5 „Należności (salda początkowe plus przypisy minus odpisy)”, a co za tym idzie - także w kolumnach 9 i 10 „Saldo końcowe, należności pozostałe do zapłaty ogółem, w tym zaległości netto”. Jednostki nie są pewne, czy w sprawozdaniach tych należy wykazywać kwoty należności brutto czy też netto, czyli po obniżeniu o kwoty odpisów aktualizujących. Wątpliwości te wynikają z niedostosowania terminów używanych w instrukcjach sporządzania sprawozdań do przepisów z zakresu rachunkowości.

Opis stanu prawnego do 14 maja 2008 r.:

Na mocy art. 17 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (dalej: uofp) w jednostkach sektora finansów publicznych obowiązywały szczególne zasady rachunkowości dotyczące m.in. zasad wyceny składników aktywów i pasywów. Do 14 maja 2008 r. (data wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z 15 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych) należności z tytułu dochodów i wydatków budżetowych były zwolnione z obowiązku dokonywania odpisów aktualizujących. Aktualizacji podlegały wyłącznie należności pobierane przez zakłady budżetowe (państwowe i samorządowe) oraz gospodarstwa pomocnicze, a także należności funduszy, tworzonych na podstawie odrębnych ustaw. Do tych zasad była dostosowana treść sprawozdań budżetowych sporządzanych przez te jednostki organizacyjne, gdzie tylko w sprawozdaniach zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i funduszy celowych były przewidziane osobne części, w których podawało się kwotę należności po aktualizacji oraz kwotę odpisów aktualizujących należności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00