Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 02-06-2024
Porada aktualna na dzień 02-06-2024
Data publikacji: 2023-10-03

Jak obliczyć wynagrodzenie za jedną godzinę nadliczbową pracy psychologa w szkole przy założeniu wynagrodzenia miesięcznego w wysokości 4 550 zł

PROBLEM

Za zgodą kuratora oświaty zatrudniono w szkole psychologa na podstawie art. 15 ust. 2 Prawa oświatowego oraz zgodnie z art. 15 ust. 3 wspomnianej ustawy zastosowano odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli, czyli wymiar tygodniowy 22 godziny. Zgodnie z arkuszem organizacyjnym przydzielono temu pracownikowi tygodniowo 7 godzin nadliczbowych. Jak obliczyć wynagrodzenie za jedną godzinę nadliczbową przy założeniu wynagrodzenia miesięcznego w wysokości 4 550 zł?

RADA

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za godziny nadliczbowe obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 Kodeksu pracy). Przy ustalaniu tej stawki należy wyliczyć miesięczną liczbę godzin zajęć zgodnie z § 2 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. W myśl tego przepisu miesięczna liczba godzin zajęć jest wynikiem pomnożenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin, w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę. Przy zastosowaniu tej metody stawka za jedną godzinę zajęć psychologa wynosi 49,45 zł (4550/(22 x 4,16)).

UZASADNIENIE

Przekroczenie tygodniowej normy zajęć przez pracownika zatrudnionego na podstawie prawa oświatowego można traktować jako godziny nadliczbowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych Kodeksie pracy, z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Organy prowadzące szkoły mogą upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach, do przyznawania wynagrodzenia w wyższej wysokości. Oznacza to, że osoba ta nie jest nauczycielem i w związku z tym nie obejmują jej przepisy dotyczące wynagradzania nauczycieli.

W opisanej sytuacji chodzi o psychologa, który został zatrudniony za zgodą kuratora oświaty na podstawie art. 15 Prawa Oświatowego w pełnym wymiarze 22/22 godzin tygodniowo. Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Zakres stosowania Karty Nauczyciela został więc ograniczony wyłącznie do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli. Nie mają natomiast już zastosowania przepisy Karty Nauczyciela dotyczące przekroczenia tej normy, a więc przepisy o godzinach ponadwymiarowych. Potwierdza to dodatkowo fakt, że nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych tylko zgodnie z posiadaną specjalnością (art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela). Mowa tu więc po pierwsze o nauczycielu (pracownik prawa oświatowego nauczycielem nie jest) i o specjalności (pracownik ten nie ma kwalifikacji nauczycielskich).

Z uwagi na to, że pracownik ten nie podlega przepisom o godzinach ponadwymiarowych, ewentualne przekroczenie norm czasu pracy ustala się na podstawie Kodeksu pracy. Zgodnie z tymi zasadami, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Odpowiednie stosowanie przepisów Karty Nauczyciela w zakresie obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pozwala przyjąć, że jest to obowiązująca pracownika norma czasu pracy, której przekroczenie oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. W przypadku pracowników z prawa oświatowego godzinami nadliczbowymi byłyby więc godziny przekraczające obowiązkowy wymiar zajęć wynikający z Karty Nauczyciela.

Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

  1. w nocy,
  2. w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  3. w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1 (art. 1511 § 1 Kodeksu pracy).

dr Dariusz Dwojewski

doktor nauk prawnych, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, specjalista w zakresie prawa pracy, pragmatyk pracowniczych i związków zawodowych, współpracownik firm szkoleniowych i autor wielu publikacji

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00