Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych rok 2012 poz. 1
Wersja archiwalna od 2021-07-10 do 2024-03-14
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Spraw Zagranicznych rok 2012 poz. 1
Wersja archiwalna od 2021-07-10 do 2024-03-14
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE NR 1
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)

z dnia 13 stycznia 2012 r.

w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

(ostatnia zmiana: DUMSZ. z 2020 r., poz. 55)  

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 roku o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 roku, Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) oraz w uzgodnieniu z Ministrem Sprawiedliwości zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. Powołuje się Zespół do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zwany dalej „Zespołem”, jako organ pomocniczy Ministra Spraw Zagranicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Zadaniem Zespołu jest wyłonienie kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, zwanego dalej „Sędzią”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. W skład Zespołu wchodzą:

1) sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialny za sprawy prawne i traktatowe – jako przewodniczący Zespołu;

2) osoba wskazana przez Ministra Sprawiedliwości;

3) dwie osoby wskazane przez Ministra Spraw Zagranicznych;

4) osoba wskazana przez Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;

5) osoba wskazana przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;

6) Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka albo jego Zastępca – jako sekretarz Zespołu bez prawa głosu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. Członkowie Zespołu oceniają pod względem formalnym i merytorycznym kwalifikacje kandydatów na stanowisko Sędziego bezstronnie, według własnego przekonania, na podstawie rzetelnej analizy zgłoszonych kandydatur.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5. 1. [1] Minister Spraw Zagranicznych ogłasza, w co najmniej trzech dziennikach ogólnopolskich oraz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rozpoczęcie procedury wyłaniania kandydatów na Sędziego.

2. W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, Minister Spraw Zagranicznych wskazuje wymagania formalne, jakie powinni spełniać kandydaci na Sędziego oraz termin składania zgłoszeń.

3. Kandydaci obowiązani są złożyć oświadczenie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6. Zespół, na podstawie regulaminu stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia, dokonuje wyłonienia trzech kandydatów na stanowisko Sędziego oraz dodatkowo dwóch kandydatów rezerwowych na wypadek, gdyby którykolwiek z trzech wyłonionych kandydatów nie mógł ubiegać się o sprawowanie urzędu Sędziego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6a. [2] 1. W czasie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami mogą być obecne w charakterze obserwatorów bez prawa głosu osoby wyznaczone przez organizacje pozarządowe, których działalność statutowa obejmuje działania w sferze upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich.

2. Każda z organizacji pozarządowych, o których mowa w ust. 1, ma prawo wyznaczyć po jednym obserwatorze. Osoba wyznaczona jako obserwator podpisuje oświadczenie o ochronie danych osobowych, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.

3. Wniosek w sprawie wyznaczenia obserwatora należy skierować do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szczegółowe informacje na temat terminu i trybu składania wniosków podlegają publikacji na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniu publikacji ogłoszenia, o którym mowa w § 5 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7. 1. Minister Spraw Zagranicznych przedstawia listę trzech kandydatów wyłonionych przez Zespół Doradczemu Panelowi Ekspertów do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka3), zapoznaje się z jego opinią i w razie potrzeby uwzględnia jego uwagi wskazując kandydata z listy rezerwowej.

2. Minister Spraw Zagranicznych informuje Prezesa Rady Ministrów o wynikach prac Zespołu.

3. Minister Spraw Zagranicznych przesyła listę kandydatów Sekretarzowi Generalnemu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

4. Lista kandydatów, o której mowa w ust. 3, zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

5. Nazwiska kandydatów na listach, o których mowa w ust. 1–3, umieszczane są w porządku alfabetycznym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8. 1. Obsługę prac Zespołu zapewnia komórka organizacyjna w Ministerstwie Spraw Zagranicznych właściwa do obsługi Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

2. Koszty związane z działalnością Zespołu pokrywane są ze środków przydzielonych do dyspozycji komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych właściwej do obsługi Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9. Traci moc zarządzenie Nr 20 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 9 października 2009 roku w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na funkcję Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Dz. Urz. Min. Spraw Zagr. Nr 5, poz. 72).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 13 stycznia 2012 roku.

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działami administracji rządowej - członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej oraz sprawy zagraniczne na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1492).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703 z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 oraz Nr 161, poz. 1277, z 2010 r. Nr 57, poz. 354 oraz z 2011 r. Nr 117, poz. 676 i Nr 185, poz. 1092.

3) Panel utworzony Rezolucją Komitetu Ministrów CM/Res(2010)26 w sprawie powołania Doradczego Panelu Ekspertów do spraw wyłonienia kandydatów na wybór na stanowisko sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - Advisory Panel of Experts on Candidates for Election as Judge to the European Court of Human Rights.

Załącznik Nr 1 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 13.01.2012 r.

Oświadczenie kandydata

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik Nr 2 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 13.01.2012 r.

Regulamin
Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
[3]

§ 1. 1. Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie nie później niż w 14 dniu od upływu terminu składania zgłoszeń przez kandydatów na urząd Sędziego.

2. Członkowie Zespołu po zapoznaniu się z listą nadesłanych kandydatur składają oświadczenie na piśmie co do istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności wobec któregoś z kandydatów, według wzoru określonego niżej.

3. W czasie pierwszego posiedzenia Zespół bada nadesłane kandydatury pod względem formalnym.

4. W przypadku powstania wątpliwości co do spełnienia przez kandydata określonych wymagań, bądź braków w przesłanej dokumentacji, Zespół wzywa go do przedstawienia wyjaśnień lub uzupełnienia braków w terminie 14 dni od daty otrzymania wezwania pod rygorem pominięcia kandydata w przypadku nieuzupełnienia dokumentacji.

5. Kandydatów spełniających wymagania formalne zaprasza się na rozmowę kwalifikacyjną.

6. Termin rozmów kwalifikacyjnych członkowie Zespołu ustalają w czasie posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, z uwzględnieniem okoliczności, o których mowa w ust. 4.

7. Korespondencja z kandydatami może odbywać się za pomocą poczty elektronicznej na adres wskazany przez kandydata.

§ 2. 1. W czasie rozmów kwalifikacyjnych członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kandydatów, o których mowa w § 1 ust. 5, mając na względzie wymagania sprawowania urzędu sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazane w art. 21 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, jak również:

1) znajomość zagadnień związanych z ochroną praw człowieka;

2) rozległość wiedzy prawniczej, w tym zwłaszcza w zakresie prawa polskiego, i doświadczenie związane z jego praktycznym stosowaniem;

3) dorobek naukowy kandydata.

2. Pytania kierowane do kandydatów mogą być zadawane w językach urzędowych Rady Europy.

3. Zespół obraduje na posiedzeniach zamkniętych. Nieobecność któregokolwiek z członków Zespołu nie wstrzymuje jego prac. Z posiedzeń Zespołu sporządza się protokół, w którym zawarta jest informacja o terminie posiedzenia, składzie Zespołu, rozpatrywanych kandydaturach oraz podjętych decyzjach.

3a. W czasie rozmów kwalifikacyjnych, o których mowa w ust. 1, mogą być obecne osoby, o których mowa w § 6a ust. 2 zarządzenia.

4. Lista trzech kandydatów oraz dwóch kandydatów rezerwowych, w najwyższym stopniu spełniających wymagania, o których mowa w ust. 1, zostaje ustalona przez członków Zespołu w drodze uzgodnienia stanowisk.

5. W przypadku braku porozumienia Przewodniczący Zespołu zarządza głosowanie. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.

6. W uzgodnieniu stanowisk albo głosowaniu nie bierze udziału członek Zespołu, który złożył oświadczenie co do istnienia okoliczności wywołującej uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności wobec któregoś z kandydatów. W przypadku złożenia takiego oświadczenia przez Przewodniczącego na czas jego nieobecności zastępuje go wskazany przez niego członek Zespołu z prawem głosu rozstrzygającego, o którym mowa w ust. 5.

7. W przypadku, gdyby którykolwiek z trzech wyłonionych kandydatów nie mógł ubiegać się o urząd Sędziego Zespół wyłania kandydata spośród dwóch kandydatów rezerwowych w sposób wskazany w ust. 4 i 5.

§ 3. Na liście wyłonionych kandydatów musi znajdować się przynajmniej jeden przedstawiciel każdej płci, chyba że w wyjątkowych okolicznościach byłoby to niemożliwe.

§ 4. O dokonanym wyborze Przewodniczący Zespołu informuje Ministra Spraw Zagranicznych.

Wzór oświadczenia o braku konfliktu interesów

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

Nowy fragment
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik Nr 3 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 13.01.2012 r.

Wzór oświadczenia osoby uczestniczącej w charakterze obserwatora w posiedzeniach Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu [4]

[1] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 7 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Dz.U.MSZ. poz. 30). Zmiana weszła w życie 10 lipca 2021 r.

[2] § 6a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 7 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Dz.U.MSZ. poz. 30). Zmiana weszła w życie 10 lipca 2021 r.

[3] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 7 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Dz.U.MSZ. poz. 30). Zmiana weszła w życie 10 lipca 2021 r.

[4] Załącznik nr 3 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 9 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 7 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Dz.U.MSZ. poz. 30). Zmiana weszła w życie 10 lipca 2021 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00