Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-03-28
Data publikacji: 2024-03-28

Usługi kosmetyczne z 8% VAT - zmiany od 1 kwietnia 2024 r.

Od 1 kwietnia stawka VAT na niektóre usługi kosmetyczne zostanie obniżona z 23% do 8%. Dla firm z branży beauty oznacza to konieczność ustalenia, które ze świadczonych przez nie usług mogą korzystać z obniżonej stawki, a które nie. Jakie usługi obejmie niższa 8% stawka VAT? Warto również pamiętać o przeprogramowaniu kas fiskalnych i systemów sprzedażowych, jeżeli będziemy korzystali ze zmienionej stawki VAT.

INFORLEX Matryca stawek VAT z kodami GTU – program z wyszukiwarką >>>

Jakie usługi kosmetyczne z 8% VAT

Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 387) od 1 kwietnia 2024 r. usługi kosmetyczne sklasyfikowane pod numerami PKWiU 96.02.13.0, ex 96.02.14.0, 96. 02.19.0. zostaną objęte obniżoną do wysokości 8% stawką VAT, zamiast obecnej stawki 23 % VAT.

Usługi kosmetyczne objęte stawką 8% od 1 kwietnia 2024 r.

196.02.13.0Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
2ex 96.02.14.0Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
396.02.19.0Pozostałe usługi kosmetyczne 

Usługi świadczone przez salony kosmetyczne często wykraczają poza wskazany zakres, może wówczas pojawić się wątpliwość co do tego jakie usługi mogą korzystać z obniżonej stawki VAT.

Wśród usług sklasyfikowanych pod wymienionymi numerami PKWiU, które obejmie 8% VAT można wskazać:

  • zabiegi pielęgnacyjne i upiększające (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), 
  • wykonywanie manicure i pedicure, 
  • stylizację brwi i rzęs, 
  • przekłuwanie uszu, 
  • usługi związane z poradnictwem dotyczącym: pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, 
  • usługi depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi,
  • pedicure podologiczny, gdy nie jest wykonywany w ramach zawodu medycznego np. pielęgniarki albo fizjoterapeuty lub przez zakład leczniczy.

 

Ważne

Warto pamiętać, że podatnicy z branży beauty mogą wybrać zwolnienie ze względu na obrót, jeżeli w poprzednim roku podatkowym obrót nie przekroczył 200.000 zł. Wówczas nie zmienią się rozliczenia VAT.

Nazwa usługi a stawka VAT

Jeżeli ustalimy, że świadczone przez firmę usługi kosmetyczne będą objęte od 1 kwietnia 2024 r. niższą stawką VAT wówczas trzeba pamiętać o przeprogramowaniu kas fiskalnych. Gdy nie wszystkie usługi mogą być opodatkowane stawką 8%, to do poszczególnych usług muszą być przyporządkowane odpowiednie stawki.

Należy pamiętać, że zdaniem organów podatkowych i sądów nie można używać jednej nazwy usługi, gdy jest opodatkowana różnymi stawkami VAT. Nazwa towaru czy usługi powinna być na tyle szczegółowa, aby konsument mógł zidentyfikować, jakie towary albo usługi nabył.

NSA w wyroku z 18 maja 2017 r. (sygn. akt I FSK 1687/15) uznał za niedopuszczalne posługiwanie się na wystawianych paragonach nazwami typu „zabieg medycyny estetycznej” czy „zabieg kosmetyczny”, uznając jednocześnie, że podatnik prowadzący tego rodzaju działalność gospodarczą powinien stosować na paragonach nazwy wynikające z udostępnianego klientom cennika usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00