Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-02-26
Data publikacji: 2024-02-26

Czy firmy są gotowe na obowiązkowy KSeF

W styczniu Ministerstwo Finansów wycofało się z planów wprowadzenia obowiązkowego KSeF z dniem 1 lipca 2024 r., ze względu na wykryte w nim błędy krytyczne. Okazuje się jednak, że nie tylko sam system nie był gotowy do uruchomienia, ale także przedsiębiorcy. Jak pokazuje najnowszy raport Grant Thornton, jedynie co piąta firma była w pełni przygotowana do KSeF.

Harmonogram konsultacji w sprawie KSeF >>>

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur >>>

Z ankiety przeprowadzonej wśród dużych i średnich firm w Polsce w dniach 2-19 stycznia 2024 r., czyli tuż przed ogłoszeniem decyzji MF, wynika, że jedynie co piąta firma była w pełni przygotowany do wprowadzenia KSeF, a co czwarty oceniał stopień przygotowania jako „duży”. 29 proc. firm przyznało, że w niewielkim stopniu są gotowe na uruchomienie KSeF, 4 proc. oceniło, że stopień przygotowania był „bardzo niewielki”, a 7 proc. firm w ogóle nie rozpoczęło przygotowań. W 14 proc. przypadków padła odpowiedź „trudno powiedzieć”

 

Stopień przygotowania przedsiębiorstw do wprowadzenia KSeF

 

Wśród badanych spółek, to duże podmioty, zatrudniające więcej niż 250 pracowników, deklarowały lepsze przygotowanie do KSeF.

Wśród dużych firm ponad połowa stwierdziła, że jest całkowicie (22 proc.) lub w dużym stopniu (33 proc.) przygotowana na uruchomienie KSeF. Jednocześnie nadal co piąty (20 proc.) taki podmiot przyznał, że jego stopień przygotowania jest „niewielki”, a 7 proc. w ogóle nie rozpoczęło prac nad wdrożeniem systemu. Aż 20 proc. osób zarządzających dużymi podmiotami przyznało, że trudno powiedzieć, jaki jest stopień zaawansowania prac nad uruchomieniem systemu w ich firmach.

Przedsiębiorcy nie skorzystali także z opcji testowania dobrowolnego KSeF. Mimo że taka możliwość istniała od 2022 r., zdecydowało się na nią jedynie 15 proc. badanych. Wyraźna większość ankietowanych podmiotów, bo aż 69 proc., nie zdecydowała się na wcześniejsze przetestowanie systemu, mimo, że taka możliwość istnieje od dwóch lat. Z kolei 16 proc. osób zarządzających, które wzięły udział w badaniu, nie była pewna, czy w ich organizacjach skorzystano z dobrowolnego KSeF.

Najczęstszymi problemami w procesie wdrożenia KSeF okazują się: opóźnienie w dostosowaniach po stronie dostawcy systemy księgowego lub po stronie firmy oraz inne kwestie techniczne np. dotyczące zarządzania danymi, czy kompatybilnością systemów. Mniejszym wyzwaniem jest zdaniem ankietowanych brak wiedzy na temat szczegółowych informacji o KSeF, a także problemy z dostępnością programistów, czy problemy z przygotowaniem procedur wewnętrznych.

Raport - Gotowość firm do wprowadzenia KSeF - dostępny na stronie Grant Thornton >>>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00